18.07.2023 12:55

Успіння Пресвятої Богородиці 2023: дата і традиції свята Першої Пречистої, про що молитися Божій Матері

Кожного року православні християни та греко-католики святкують Успіння Пресвятої Богородиці. В народі це свято називають також Першої Пречистої
Автор: Олександра Мулько

В цей день Богородиця після своєї смерті відправилася на небо до свого сина Ісуса Христа, тому цей день не названий на честь смерті, а на честь успіння до сина. В Україні Успіння Пресвятої святкуємо 28 серпня.

Вперше це свято отримало свій початок в Єрусалимі після збору всіх святих апостолів у 431 році. Назву, яка збереглася до наших днів було створено у шостому столітті нашої ери, але не в кожному регіоні та частині світу святкування відбувалося в один і той самий день. В Ефіопії Успіння досі відзначають 6 січня, а в серпні святкується лише вознесіння тіла Богородиці на небо.

Візантійський Цісар Мафриків вирішив ввести єдину дату святкування Успіння Пресвятої Богородиці – 15 серпня, але за старим календарем ми святкуємо 28 серпня. З 1 вересня 2023 року Україна також переходить на новий календар, тому у 2024 році свято відзначатимемо разом з цілим світом.

Успіння Пресвятої Богородиці 2023Успіння Пресвятої Богородиці 2023
Успіння Пресвятої Богородиці 2023

Звичаї та традиції

Так склалися обставини, що Успіння святкується одразу після Успенського посту, тому цього дня можна не відмовляти собі в їжі та задоволеннях, але якщо свято припадає на середу чи пʼятницю, то в такому разі краще відмовитися від виходу з посту і зробити це наступного дня. Одним зі звичаїв є випікання хліба з зерна, яке освятили у церкві. Хліб ставлять на стіл для того, щоб кожен гість та член родини обов’язково почастували ним. Також в церкві відбувається освячення колосків та інших хлібних виробів.

Богородицю цього дня слід просити про захист від темних сил та поганого впливу людей, а також не забувати попросити про міцне здоровʼя для всієї родини. Предки вірили, що в цей день Богородиця дарує своє благословення кожному, хто попросить про допомогу.