25.06.2025 22:30

Поцапалися з сусідом, бо я хотіла обпиляти гілки його дерева, які залізли у наш двір: кума-юрист розсудила

Чи можна обрізати сусідські гілки, які висять над вашою ділянкою? Багато дачників задаються цим питанням, і на це є відповідь юристів — як зробити все у рамках закону.
Автор: Дар'я Полонська

Коли сусідське дерево починає “лізти” до вас через паркан, гілки зависають прямо над клумбами або городом, то не завжди це просто незручно. Інколи це може перетворитися на повну катастрофу, адже воно може затіняти рослини, смітити листям, а іноді ще й загрожує впасти або зламати щось у дворі. Чи можна у такому випадку взяти пилку і обрізати все, що заважає? Юристи кажуть — можна, але не все так просто.

Власник ділянки має право вимагати у сусіда самостійно обрізати все те, що заважає використовувати його землю за призначенням, і не просто по “сусідськи”, а це прописано у статті 103 Цивільного кодексу України.

Юристи розповіли, чи можна спилювати гілки сусідського дерева у своєму дворі Юристи розповіли, чи можна спилювати гілки сусідського дерева у своєму дворі
Юристи розповіли, чи можна спилювати гілки сусідського дерева у своєму дворі

Тобто якщо гілки нависають, плоди падають і задбруднюють ділянку, або ба більше, бʼють дах, коріння лізе під паркан і загалом доставляє незручності, ви можете звернутись до сусіда з проханням все прибрати. Якщо він не реагує — можна діяти самостійно, але лише в межах своєї ділянки.

Перед тим як щось обрізати, краще попередити сусіда письмово. Лист надсилають рекомендованим поштовим відправленням, із зазначенням терміну, до якого гілки мають бути прибрані. Зазвичай на це дають близько місяця.

І тільки якщо після цього сусід не реагує, то там вже ви маєте право самі зрізати те, що заважає. Але і тут треба обережно, бо якщо після обрізки дерево почне гнити або й взагалі загине, сусід може вимагати компенсацію збитків, то в  такому випадку доведеться відповідати за завдану шкоду.

Юристи розповіли, чи можна спилювати гілки сусідського дерева у своєму дворі

Тому найкраще рішення домовитися по-дружньому. Але якщо домовитись не виходить і сусід вперто каже, що нічого робити не буде, дійте в межах закону. Не заходьте за межу, не обрізайте все без розбору і завжди залишайте письмові докази звернень, а ще краще, записуйте на відео все, що ви робите. Тоді ніхто не зможе сказати, що ви діяли з порушенням правил.