24.02.2025 10:38

Забудьте про врожай та йдіть з городу! Якщо ви посадите після картоплі ці культури, то вони не родитимуть

Деякі господарі займаються городництвом десятки років, але часто ігнорують сівозміну. А потім дивуються, чому ж врожаю немає або він дрібний чи зіпсований.
Автор: Людмила Кондратюк

Картопля росте, певно, на кожному городі. Все ж вона є основою більшості раціонів. Але земля після неї потребує особливої уваги. Якщо посадити після картоплі неправильні культури, то можна залишитися не лише без врожаю, а й надовго зіпсувати ґрунт. Річ у тім, що картопля вичерпує дуже багато поживних речовин і часто залишає після себе личинки шкідників та захворювання. Наприклад, фітофтора, яка вражає пасльонові, або дротяник, що обожнює картопляні бульби, з легкістю перейдуть на нові посадки.

Тобто саджати “родичів” картоплі після неї точно не треба. А це перець, баклажани та, звісно ж, помідори. Навіть якщо ділянка для них здається ідеальною, зрештою замість гарного врожаю вона може посприяти його повній відсутності. Навіть якщо пощастить і в ґрунті не залишиться нічого поганого (що малоймовірно), то проблемою буде нестача поживних речовин, бо минулого сезону картопля їх вичерпала.

Агрономи попередили, які культури не можна садити після картопліАгрономи попередили, які культури не можна садити після картоплі
Агрономи попередили, які культури не можна садити після картоплі

Але не лише пасльонові не варто саджати після картоплі. Наприклад, полуниця теж навряд гарно ростиме. Її корені чутливі до залишків пестицидів і грибка, які залишає картопля. Але ще дротяник не відрізняє бульби від ягід, тож почне “ласувати” полуницею замість вас. Часник і цибуля також потрапили у список, оскільки здатні легко підхопити нематоду або фузаріоз, які могли залишитися в землі.

Що ж тоді садити? Чудовим рішенням є бобові, як соя, горох і квасоля. Їм не лише байдуже до “картопляних” хвороб, а ще й ґрунт вони можуть відновлювати, наповнюючи його азотом. Їхні корені працюють як природні добрива, тому наступного року земля стане родючішою. Якщо ж хочеться чогось швидкого, редис — ідеальний варіант. Також можна обрати хрін. Обидві ці культури непогано розпушують землю.

Агрономи попередили, які культури не можна садити після картоплі

Гарбузові культури — кабачки, патисони, огірки — теж добре почуваються після картоплі. У них інший тип коренів і з ґрунту вони забирають інші поживні речовини. Головне — додати компосту під час посадки, щоб компенсувати втрачений азот. А ось жито чи овес, висіяні восени як сидерати, пригнічують грибки, гарно розпушують землю і перетворюються на натуральне зелене добриво навесні.