09.03.2025 18:04

Кума показала трюк із дротом: її яблуні аж тріщать від плодів, а сусіди вже 3-й рік випитують секрет

Нерідко трапляється так, що посаджене деревце не дає врожаю — рік, два, три, а плодів усе немає. З такою проблемою в саду рано чи пізно стикається кожен садівник.
Автор: Катерина Клименко

Тому пропонуємо сьогодні розглянути причини цього явища та способи, які допоможуть стимулювати дерева до плодоношення. Незважаючи на те, що ці методи різні, принцип їхньої дії однаковий — створення стресової ситуації для рослини. Це здається дивним, але саме стрес змушує дерево активізувати репродуктивну функцію, оскільки в природі рослини прагнуть залишити після себе потомство.

Перший спосіб — перетяжка гілок. У травні необхідно вибрати 3-4 скелетні гілки та туго перетягнути їх дротом біля основи. Щоб не пошкодити кору, слід заздалегідь обмотати це місце мішковиною в один-два шари. Перетяжку залишають на пару місяців, а потім знімають. Важливо не забути зробити це вчасно, інакше дріт може врости в кору, спричинивши рану. Цей спосіб застосовують лише на деревах старших трьох років.

Наступний метод — кільцювання. Наприкінці травня або на початку червня біля основи скелетної гілки знімають кору у вигляді кільця шириною близько 2 см, перевертають її виворотом догори, прикладають на місце вирізу та обмотують плівкою. Через пару місяців, знявши плівку, можна побачити, як кора зрослася, а надходження поживних речовин у крону було порушено. Це стимулює закладання квіткових бруньок. Важливо не робити кільцювання всіх скелетних гілок відразу, щоб не порушити відтік поживних речовин до коріння.

Експерти розповіли, що робити, якщо плодові дерева не плодоносять

Ще один спосіб — зміна орієнтації гілок. У травні гілки, що ростуть угору, переводять у горизонтальне положення. Це роблять за допомогою розпірки між стовбуром і пагоном або мотузки, якою відтягують гілку вниз і закріплюють до кінця літа. Важливо прив’язувати мотузку не за верхівку, а приблизно посередині гілки, щоб вона не викривилася дугою, інакше замість плодоношення почнуть активно відростати вовчки. Цей метод підходить лише для молодих дерев, оскільки старі гілки відігнути складно.

Ще один простий спосіб — прищипка пагонів. Як тільки молоді пагони досягнуть довжини 20-25 см, їм прищипують верхівки, залишаючи 2-3 листочки. Це дозволяє гілочці спрямувати всі сили на визрівання, а чим швидше вона дозріє, тим раніше почне цвісти. Однак цей метод також ефективний лише для молодих дерев, і ефект від нього буде помітний лише через 2-3 роки.

До речі, кільцювання та перетяжку можна застосовувати не лише на молодих деревах, а й на дорослих, щоб підвищити врожайність. Головне, щоб гілки, які піддаються таким процедурам, були не старші за п’ять років.

На завершення варто згадати про більш гуманні способи стимулювання плодоношення. Наприклад, ранньою весною під молоді деревця можна висадити горох. Він наситить ґрунт азотом і вже наступного року дерево порадує врожаєм. У цьому випадку користь буде подвійною — і горошок зберуть, і плоди з дерева.