13.05.2025 21:50

Замість добрив – “колочу” чай з бур’янів: сусіди дивуються, чому в мене все росте, як на дріжджах

Сьогодні поговоримо про трав'яний настій як одне з найефективніших і найпростіших органічних добрив. Це просто, ефективно і зовсім безкоштовно!
Автор: Катерина Клименко

Господині радять не поспішати з покупкою дорогих підживлень, адже звичайний трав’яний настій може повноцінно замінити хімічні засоби. Його приготування майже нічого не коштує, а ефективність не поступається покупним добривам. Такий настій містить велику кількість азоту, який особливо важливий на початку сезону — коли рослини нарощують зелену масу, готуючись до цвітіння та плодоношення.

Щоб приготувати настій, спершу подрібнюють свіже зілля та бур’яни і заповнюють ними ємність приблизно на три чверті. Найкраще використовувати пластикову бочку, адже металева з часом піддається корозії. Потім зелена маса заливається водою — приблизно на 20 см нижче краю, щоб залишити місце для піни, яка утворюється під час бродіння. До суміші можна додати трохи ґрунту з ділянки — це допоможе активізувати процеси бродіння за рахунок природних мікроорганізмів.

Ємність накривають кришкою, але нещільно, щоб утворений газ міг виходити. Деякі господині радять додавати до настою кісткове борошно або подрібнену яєчну шкаралупу для збагачення кальцієм. Якщо поставити бочку в тепле місце, наприклад, у теплицю, настій буде готовий швидше. До того ж, під час бродіння виділяється вуглекислий газ, який позитивно впливає на розвиток рослин у закритому ґрунті.

Експерти назвали ефективне та натуральне добриво для городу

Під час приготування настій слід періодично помішувати — хоча б раз на кілька днів. Спочатку рідина стає каламутною, жовтувато-зеленою, має неприємний запах. Щоб зменшити запах, іноді додають пляшечку аптечної валеріани або подрібнений корінь цієї рослини. Готовність настою визначають за кольором — він стає насичено-зеленим, а піна на поверхні майже зникає.

Перед застосуванням траву перемішують, щоб вимити з неї якомога більше поживних речовин, потім дістають — наприклад, вилами — і використовують для мульчування. Сам розчин розбавляють водою у пропорції 1:10, і підживлюють ним рослини — по 1 літру під кожну.

Важливо пам’ятати: настій має високу концентрацію азоту, тому не варто перестаратись, аби не спричинити надмірне зростання зеленої маси. Підживлення вносять лише у вологий ґрунт: до цвітіння — раз на три тижні, а після — раз на два.

Трав’яний настій не лише живить рослини, а й покращує стан ґрунту. Завдяки лужній реакції, він знижує кислотність, а в рідкому вигляді діє значно швидше, ніж сухі добрива чи мульча. Крім того, такий настій насичує землю живими мікроорганізмами, що активізують ґрунтову мікрофлору.