20.05.2025 19:31

Мій дід з Чернігівщини врятував “фітофторні” помідори без жодної хімії – ось 5 його порад проти фітофторозу

Фітофтороз - слово, від якого здригається кожен городник, начебто ще вчора кущі помідорів були зелені, квітучі, а вже сьогодні, темні плями на листі, почорнілі плоди й настрій униз.
Автор: Юлія Любченко

Найчастіше ця хвороба приходить у серпні, коли ночі стають прохолодними й вологими. Але є гарна новина: навіть без важкої артилерії з магазину можна зберегти врожай. Головне,  діяти вчасно та правильно.

Профілактика – понад усе. Найкраще лікування – це запобігання, вже під час висаджування розсади важливо пам’ятати:

  • не садіть помідори там, де торік росли картопля або баклажани (вони теж “друзі” фітофтори);
  • залишайте відстань між кущами для провітрювання;
  • уникайте загущення та зайвої вологи.
Які добрива є забороненими для помідорівЯкі добрива є забороненими для помідорів
Садівники пояснили, як позбавити помідори від фітофторозу

Мульча – захист коренів і менше вологи на листі, скошена трава, солома або хвойна підстилка не дають воді бризкати на листя при поливі. А саме волога й провокує спори фітофтори.

Не поливати зверху. Помідори поливаємо строго під корінь, бажано вранці, увечері – не можна: нічна волога + холод = ідеальні умови для грибка.

Настої, які реально працюють:

  • Часниковий настій: 200 г перемеленого часнику залити 1 літром води, настояти добу, процідити, додати ще 9 л води + 1 ст. ложку рідкого мила. Обприскувати раз на тиждень.
  • Настій сироватки: розвести 1:1 з водою, обприскувати кущі що 5-7 днів – створює на листках кисле середовище, в якому фітофтора не живе.
  • Зольний настій: 2 склянки деревної золи на 10 л води, настояти добу. Добре допомагає і як профілактика, і на перших етапах ураження.

Видалення хворого листя одразу, якщо помітили перші ознаки фітофтори? Не шкодуйте – обрізайте уражене листя та плоди. Спалюйте або виносьте з ділянки, не кидайте в компост.

Обприскування й підживлення чергуємо. Щоб рослина мала сили боротися, чергуйте обробки від фітофтори з натуральними підживками, наприклад, настоєм трав, дріжджами або золою. Сильна рослина, більш стійка до хвороб.

Садівники пояснили, як позбавити помідори від фітофторозу

Вибирайте стійкі сорти. Якщо щороку стикаєтесь із фітофторою, краще одразу садити сорти, які до неї витриваліші: “Санька”, “Яблука на снігу”, “Ляна”, “Будьонівка”, тощо.

Фітофтора – не вирок, якщо знати її слабкі сторони, трохи уваги, натуральні засоби та правильна агротехніка і помідори порадують вас здоровим, смачним і рясним урожаєм. А головне, без хімії й із чистим серцем за своє здоров’я.