06.06.2025 15:40

Лила “смердючку” під огірки, а сама підхопила неприємність: тепер завжди дивлюсь на руки перед роботою

У сьогоднішній статті ви дізнаєтесь, чи дійсно зелене добриво, або так званий "трав'яний чай", є абсолютно безпечним, і в яких випадках його застосування може бути небажаним.
Автор: Катерина Клименко

Зелені підживлення, рідкий компост, “бродиловка”, “смердючка” – як тільки не називають цей натуральний засіб для удобрення рослин. Його активно застосовують у городництві завдяки безлічі корисних властивостей. Проте, попри популярність, це добриво не завжди варто ідеалізувати.

Господині відзначають, що у більшості випадків зелене добриво не шкодить рослинам, навіть коли його вносять у нерозведеному вигляді. Проте для економії та зручності його зазвичай розбавляють водою у пропорції приблизно 1:10. Та перш ніж користуватися ним, важливо знати, що готується воно у безкисневому середовищі, а це створює певні ризики.

Під час бродіння у товщі води з рослинної маси утворюється середовище, в якому активно розмножуються анаеробні бактерії – тобто ті, що не потребують кисню. До таких належить і клостридія – бактерія, яка може викликати правець. Вона мешкає у ґрунті, кишечнику тварин і навіть людини. У безкисневих умовах ці мікроорганізми починають активно розвиватися. Частинки ґрунту або гною, що потрапляють у зелене добриво, можуть стати джерелом зараження.

Експерти розповіли, коли не варто використовувати зелене добриво

Особливо обережними радять бути людям, які мають подряпини, тріщини, порізи чи будь-які пошкодження на шкірі рук чи ніг. У процесі приготування або внесення добрива часто виникають бризки, трава перемішується вручну – все це підвищує ризик потрапляння бактерій у відкриті ранки. Тож, якщо є пошкодження шкіри, краще утриматися від роботи з таким добривом до повного загоєння.

Варто пам’ятати, що навіть родючий компост чи гній можуть містити збудників правця. Тому обробку ґрунту або добрив краще проводити у рукавичках, а відкриті ділянки тіла – захищати. Якщо ж сталося забруднення рани добривом або ґрунтом, медики радять негайно звернутись до лікаря.

На жаль, правець – надзвичайно небезпечна інфекція, яка практично не піддається лікуванню. Найкращим захистом від неї залишається профілактика: своєчасне щеплення або введення спеціальної сироватки у разі забруднення рани.

Хоча для більшості людей використання зеленого добрива не становить серйозної загрози, все ж варто з обережністю ставитись до будь-яких дій, що можуть вплинути на здоров’я. Господині радять застосовувати такі підживлення лише з дотриманням елементарної безпеки – тоді рослини залишаться здоровими, а врожай буде щедрим.