22.06.2025 22:27

Комарик у стеблі, а в мене — істерика: як малиновий злодюжка ледь не зіпсував мої плани на варення

Малинову галицю не зупинить сподівання навмання. Але зручний секатор, трохи знань, розумна комбінація методів — і малинник знову стане пишним та здоровим, а ягоди — солодкими.
Автор: Марина Кужненкова

Коли малиновий кущ раптом хилиться до землі, втрачає пружність і силу, а стебло внизу набуває нездорового сіруватого відтінку — це сигнал тривоги. Під ніжною корою вже оселився ворог, якого не видно неозброєним оком — але шкода від нього колосальна. Малинова стеблова галиця, або малиновий комарик, — крихітна муха з витонченими крильцями — здатна знищити цілі плантації малини.

Малинова стеблова галиця

Та розпач — не вихід. Досвідчені садівники добре знають: з цим підступним шкідником можна й треба боротись. І методів — кілька.

Механічний метод

Він полягає у наступному: обрізайте уражені пагони — обов’язково нижче місця посіріння, бажано на 5–10 см. Через те, що личинки залишаються у стеблі навіть після зрізання. Не компостуйте! Спаліть усе зрізане. Не забувайте регулярно проріджувати малинник, тому що щільні зарості створюють ідеальні умови для галиці. Також розпушуйте та мульчуйте ґрунт, бо личинки заляльковуються в землі під кущами.

Втім, потрібно зауважити, цей метод підходить на ранніх стадіях зараження, або ж як постійна профілактика.

Хімічний метод

Зрозуміло, що це — радикальний підхід для важких випадків. У такому разі використовуйте інсектициди. Обробку проводьте препаратами, які містять активну речовину імідаклоприд, тіаметоксам або альфа-циперметрин. Обприскуйте двічі — перший раз навесні, коли з’являються молоді пагони, другий — у період масового льоту галиці (травень-червень). При цьому дотримуйтесь інструкції та не забувайте про інтервали — між обробками має пройти не менше 10–14 днів.

Біологічний метод

Ним користуються, коли важлива екологічність. Застосовуйте біопрепарати на основі бацилус турінгієнзіс (Bt), ентомопатогенних грибів або нематод. Майте на увазі, що у них накопичувальний ефект, тому не чекайте миттєвого результату.

А можете спробувати настої рослин. Наприклад, цибулевого лушпиння або пижма. Також підтримуйте хижих комах: золотоочки, жужелиці та паразитичні їздці — природні вороги галиці.