27.06.2025 22:02

5 причин, чому я щоліта провітрюю погріб: ось що стається з овочами без вентиляції

Більшість дачників і господарів вважають, що про погріб треба згадувати лише восени, коли туди закладають урожай, але це досить груба помилка.
Автор: Юлія Любченко

Саме влітку, коли спека нагріває землю й накопичується волога, погріб потребує особливої уваги, зокрема – регулярного провітрювання. Ось п’ять причин, чому це справді важливо і що може трапитись з вашими запасами, якщо проігнорувати літнє провітрювання.

1. Волога накопичується – починає гнити деревина і стіни

Улітку через різницю температур повітря і ґрунту в погребі утворюється конденсат. Волога осідає на стінах, полиці стають сирими, починає з’являтися пліснява. Якщо не провітрювати приміщення, дерев’яні конструкції почнуть гнити, а мікроклімат зіпсується.

2. Овочі втрачають якість ще до закладки

Навіть якщо у вас зараз немає нічого в погребі, вологе та задушливе повітря з часом просякне всі поверхні, як результат – уже за кілька днів після закладки восени картопля, буряк чи морква можуть почати гнити або проростати через вологе середовище.

Дачники розповіли, що стається з овочами без вентиляції

3. З’являються шкідники й грибок

Тепле й вологе повітря – ідеальні умови для розвитку спор грибка, а також для комах, які залюбки селяться в таких місцях, у непровітрюваному погребі швидко з’являється затхлий запах, який важко вивести, і це перша ознака грибкової активності.

4. Погріб втрачає здатність зберігати продукти взимку

Якщо не доглядати за погребом улітку, восени він не зможе виконувати свою головну функцію – зберігати продукти довго й без втрат, мікроклімат зіпсований, вентиляція не працює, і вже через місяць зберігання овочі почнуть псуватись.

5. Пошкоджується вентиляція

Під час спеки вентиляційні труби забиваються павутинням, пилом, а іноді навіть пташиним послідом або сміттям, якщо їх не перевірити й не прочистити влітку, повітрообмін буде порушений, і волога не виходитиме назовні. Це призведе до утворення грибка й псування урожаю.

У середині літа відкрийте люк і всі вентиляційні отвори, залиште їх на кілька годин або на ніч, добре працює й встановлення примусового вентилювання — наприклад, через вентилятор. А якщо є можливість — поставте всередині погребу відро з вапном чи кухонною сіллю: вони добре поглинають зайву вологу.