Доглянутий сад приносить велике задоволення. Коли дивишся на роботу, яку зробив для вдосконалення квітів – піднімається настрій. Сьогодні ви дізнаєтеся, як правильно підрізати гортензії та троянди на зиму.
Гортензії
Деревовидна, черешкова та метечальна гортензії – добре переносять холод. Якщо гілочки цих видів підмерзають взимку, то на подальному стані кущиків це ніяк не відобразиться. Коли прийде весна, можна буде сміливо обрізати пагони.
Крупнолисті, пильчасті та дуболисті гортензії не такі стійкі до морозу, тому з ними потрібно бути обережнішими.
Три способи, щоб зберегти гортензії
- Укриття з каркасу. Встановіть каркас з дощок, щоб гортензії бути під надійним укриттям, всередину засипте опале листя. Кущі гортензії зв’яжіть між собою і накрийте мішком.
- Укладіть на землю піддони з дерева, зверху сухе листя або солому. Так само, як в першому варіанті, зв’яжіть гортензії між собою, покладіть на листя, накрийте новим шаром і закрийте таким ж піддоном як на першому шарі.
- Для дорослих гортензій використайте дерев’яні гілки за принципом куреня. На такі конструкції зафіксуйте кущі з гортензії, накрийте покривним матеріалом, а зверху – руберойд.
Троянди
Цих красунь краще обрізати восени, коли починаютьмя перші похолодання. Не забудьте ретельно підготувати інструменти для якісного обрізання.
- Нагостріть секатор для гілок. Якщо ваш інструмент буде тупий, він пошкодить гілки троянд та рослине загине.
- Візьміть ножівку, яка послужить вам помічником для видалення старих гілок.
- Останнє: садовий вар для захисту від бактерій.
Правила обрізки
- процедуру проводимо в сонячний день;
- всі гілочки видаляємо тільки гострими предметами;
- зрізаємо стебла під кутом 45 градусів, це дуже важливо;
- підрізаємо стебла до білої серцевини;
- все, що обрізали необхідно спалити на вогнищі;
- дезинфікуємо обрізані гілочки по закінченню процедури.