Основним питанням у серпневому періоді для винограду є те, коли і як правильно зробити обрізання винограду. Адже це дуже впливає на його родючість. Досвідчені виноградарі впевнені, що обрізання раніше ніж почнуться перші заморозки у листопаді проводити не допустимо. На чому ж ґрунтується така думка?
А справа у тому, що зимувати залишають добре задерев’яніле гілля. Не можна зараз необережними або невмілими діями травмувати лозу, інакше вона не встигне реанімуватись після нанесених ран, а значить не встигне своєчасно задерев’яніти. Не задерев’янілі гілки або не витримають сурової зими, або просто не дадуть доброго врожаю у наступному сезоні.
І все ж таки у серпні також можна проводити щось на кшталт обрізання. То не буде обрізанням повним, то буде так званим карбуванням лози.
Проводити таку операцію рекомендується у другій — третіх декадах серпня. Обрізати треба верхівки всіх молодих гілок. Довжина обрізання становить 20-40 см пагона. Після карбування на пагоні повинно залишитися 13 – 16 повноцінних листів. Тоді до заморозків лоза ще встигне загоїти травми та накопичити необхідні для успішної зимівлі поживні речовини.
Основною метою карбування є перерозподіл мікроелементів між “сплячими” та чинними пагонами та гронами, підготовка молодих гілок до зими, вентиляція та освітлення лози сонцем, захист рослин від шкідливих утворень.
Терміни проведення карбування також залежать від сорту винограду: для ранніх сортів це з 15 липня по 10 серпня, для середніх з 1 по 15 серпня, а для пізніх з 10 по 20 серпня.