Для багатьох культур кінець літа означає завершення плодоношення та потребу в прибиранні плодів і підготовці до зимівлі. Втім, морква наприкінці серпня та навіть у перші тижні вересня ще може продовжувати дозрівати. Саме тому потрібно знати, як правильно доглядати за цією культурою в останні дні літа та перші дні осені.
Як зрозуміти, що морква дозріла
Хоча чимало людей воліють вже у серпні прибирати моркву з грядок та готувати культуру до тривалого зберігання, насправді знавці городньої справи рекомендують чинити по-іншому. У серпні та на початку вересня морква може налитись та стати солодкою, адже цьому сприяє клімат. Досвідчені городники рекомендують прибирати плоди, коли тягнути вже немає куди.
Прибирати моркву знавці рекомендують після появи двох яскраво виражених ознак:
- Пожовтіння бадилля. Коли морквяна грядка нагадує красивий зелений килим рівного забарвлення, вона знаходиться у процесі дозрівання. Але незабаром на ній з’являться жовті “прядки”. Сигнал до збирання моркви – пожовтіння 20-30% бадилля;
- Поява ниткоподібного коріння. Щоб їх побачити, потрібно витягнути з грядки “пробну” морквину, а краще – 2-3 з різних кутів та з середини. Якщо на коренеплодах по всій їхній довжині ви бачите тонкі, як ниточки, білі коріння – пора викопувати плоди.
Чи потрібно обрізати бадилля моркви
Чимало городників обрізають бадилля культури, адже вважають, що така процедура допоможе активізувати життєві сили рослини та позбутися інфекцій і шкідливих комах. Досвідчені городники зазвичай категорично не радять цього робити. Передусім, зелена частина рослини бере активну участь в обмінних процесах, а завдяки фотосинтезу запасає поживні речовини й вітаміни та відкладає їх у коренеплід. Не буде зеленої частини – можна забути про “цукрову” моркву.
Крім того, повне обрізання – це завжди сильний стрес. І перше, що зробить рослина – намагатиметься відновити втрачену частину. Тобто всі сили направить на зростання листя, а не визрівання плодів. Видалення бадилля також порушує дихання рослини. Дуже великий шанс, що розпочнеться процес гниття коренеплодів у ґрунті, особливо за вологої погоди. Ба більше, рослина неймовірно вразлива в цей момент і не має сил чинити опір інфекційним і грибковим захворюванням.