Найчастіше швидку допомогу викликають через підвищений артеріальнй тиск, причому далеко не кожен випадок виявляється гіпертонічним кризом. Саме про це і піде мова у нашій сьогоднішній статті.
Що таке гіпертонічний криз
Цей стан характеризується раптовим і дуже різким стрибком АТ з появою супутніх симптомів. Мається на увазі показник від 180/110 і вище, нормальний тиск становить 120/80.
Про які симптоми йдеться:
- головний біль;
- нудота і блювота;
- погіршення зору;
- мелькання перед очима;
- кров з носа;
- відчуття дискомфорту в грудях;
- задишка;
- порушення чутливості.
Звичайно, вони виникають не усі відразу, але в разі кризу дають про себе знати швидко і паралельно з підвищенням артеріального тиску.
Причини раптових стрибків тиску
Найчастіше це пов’язано з неналежним лікуванням гіпертонії, переживанням сильного стресу, тривоги. Ще причиною може стати зловживання солоною їжею, одноразовий прийом великої кількості алкоголю, недосипання, зміни погоди.
Чому тиск не падає навіть після прийому ліків
Насамперед при раптовому і значному підйомі АТ потрібно прийняти препарат з групи інгібіторів, прописаний лікарем. Не варто очікувати початку ефекту раніше, ніж через півгодини-годину. При прийомі засобу під язик, якщо того вимагає інструкція, ефект настане через 15-30 хвилин.
Може бути й таке, що тиск не тільки не знизився, він ще й продовжує зростати. Відбувається це не тому, що ваш організм так реагує на ліки. Найімовірніше, АТ підвищується, навіть незважаючи на прийом пігулки, а не через неї. Без медикаментів показники зросли б ще сильніше.
Крім того, в ситуації з некерованим тиском виникає тривога, що викликає додаткове підвищення. Якщо стрибок артеріального тиску пов’язаний зі стресом або тривогою, потрібно прийняти протитривожні транквілізатори, проте вони відпускаються тільки за рецептом лікаря.
Що робити, якщо таблетки не допомагають
Не задумуйтесь і викликайте швидку. Також можна випити другу дозу тих же ліків, що ви вже випили. При цьому прийміть положення напівсидячи.
У разі супутнього порушення рухових функцій, погіршення зору, розладу мови, появи нудоти і блювоти, не зволікайте з викликом лікарів, оскільки все це може говорити про наближення інсульту, ішемічної атаки, ураження мозкових тканин. Якщо є почуття здавленості у грудях і задишка, не виключені серйозні проблеми з серцем, що вимагають оперативного медичного втручання.
Наостанок зазначимо, що при самостійних спробах знизити АТ не можна допускати різкі перепади, інакше постраждають мозок, серце і нирки. Намагайтеся досягати зниження тиску на 20-25% протягом кількох годин. Наприклад, якщо тонометр показав 200/120, то за наступні 2 години він повинен впасти до 150-160, але ніяк не нижче.