Ми знаємо, що на етапі активного росту рослинам потрібен азот. Саме він допомагає городнім культурам наростити зелену масу та потужне коріння. Однак, коли на кущах вже сформувалися плоди, нам необхідно змінити тактику і замість азотних добрив використовувати калійно-фосфорні.
Справа в тому, що саме ці два елементи відповідають за дозрівання томатів. Вони також благотворно впливають на смак та розмір майбутнього врожаю, допомагають рослинам швидше відновитися від стресів, спричинених змінами погодних умов, роблять культури більш морозо- та посухостійкими, зміцнюють імунітет, захищають від поширення численних грибкових хвороб та продовжують період плодоношення.
З цією метою можна використовувати безліч мінеральних препаратів, що продаються в магазинах, або деревну золу. Ми ж, у свою чергу, рекомендуємо звернути увагу на дуже ефективний біозасіб під назвою гумат калію. 1 столову ложку гумату розводимо у 10 літрах води та поливаємо томатні кущі під корінь 2-3 рази на тиждень.
Слід пам’ятати, що таку обробку слід проводити на зволожений ґрунт. Тобто попередньо рясно пролийте грядки теплою водою, а потім десь за годину вже можете вносити підживлення.
Нагадаємо, що регулярний полив – неймовірно важлива дія протягом усього часу дозрівання врожаю. Це стосується не лише томатів, а й огірків, кабачків, баклажанів та інших городніх культур. Проводити полив слід вранці або після спаду спеки, в іншому випадки рослини можуть отримати опіки.
Бажаємо багатого врожаю!