Однією з найпоширеніших причин гіркоти огірків є неправильна схема поливу. Зокрема, це явище з’являється через недостачу вологи під час сухої спекотної погоди. Саме ці умови спричиняють стрес рослини та підсилюють синтез кукурбітацину – це сполука, яка і стає причиною гіркого присмаку.
Крім того, гіркота огірків може бути спричинена тривалим холодом або ж різкими перепадами температури. Також проведення поливу під час холодної погоди має здатність викликати стрес огірків, через що вони і стають несмачними. До того ж зволожувати рослину потрібно тільки теплою водою (не менше ніж 20-22 градуси).
Також гіркий присмак огірків може з’явитися через дефіцит або надлишок певних мікроелементів.
Експерти стверджують, що накопичення речовини, яка викликає гіркий присмак огірків, є незворотним. Однак для зменшення гіркоти в овочах можна відрізати краї плодів, де в основному скупчується найбільша кількість кукурбітацину.
Для підживлення радять застосовувати ті добрива, у складі яких є у рівних співвідношеннях магній та калій, оскільки саме так калій має здатність сприяти кращому засвоєнню води та корисних речовин, у тому числі й допомагає побороти стрес.
Що стосується народних засобів для підживлення огірків, щоб вони не були гіркими, то можна використовувати курячий послід. Для цього слід розвести курячий послід у воді у співвідношенні 20:1.
Ще одним дієвим народним засобом підживлення огірків від гіркоти є гній. Для того, щоб приготувати це добриво, необхідно розвести гній у воді у співвідношенні 10:1.
Наступний засіб, який допоможе огіркам, щоб вони не мали гіркого присмаку, є трав’яне підживлення. Для цього необхідно змішати воду та трав’яне добриво у пропорції 10:1.
Крім того, експерти рекомендують комбінувати народні засоби для підгодівлі огірків разом із мінеральними добривами.