Зазвичай наприкінці літа для підживлення кісточкових культур (абрикоси, черешні, сливи, вишні та аличу) експерти рекомендують використовувати суміш, приготовлену з 2 столових ложок сульфіту калію та 3 столових ложок суперфосфату, які розчинені у 10 літрах води. Цей обсяг розчину застосовується на один квадратний метр площі, відведеної для вирощування кісточкових культур.
Для того, щоб підгодувати груші та яблука, на кожен квадратний метр при стовбуровій зоні радять вносити 30 грамів калійної солі, 50 грамів суперфосфату та 100 грамів золи.
Крім того, для додаткового підживлення груші та яблуні рекомендують проводити позакореневу підгодівлю. Для цього слід обприскати крону за допомогою гумінового добрива: зокрема, на 10 літрів води (температура приблизно 25-28 градусів Цельсія) потрібно 5 грамів сухого порошку. Для обробки крон дерев краще використовувати гумат натрію, але якщо він відсутній, підійде й гумат калію (рекомендується обирати препарат, що містить мікроелементи).
Для того, щоб провести правильну підгодівлю плодових дерев, варто дотримуватися певних правил. Зокрема, сухі добрива радять розсипати рівномірно на всю площу стовбурного кола, а після цього закласти на глибину приблизно до 3 сантиметрів та щедро полити водою дерева.
Під час підгодівлі за допомогою рідких добрив необхідно зробити декілька ямок по колу навколо крони дерева та внести в них підживлення. Крім того, збільшуючи кількість ямок, ви підвищуєте ефективність підгодівлі.
Зверніть увагу, що в кінці літа експерти не рекомендують підживлювати плодові дерева за допомогою добрив, у складі яких є азот, щоб уникнути активного росту і дати можливість підготуватися до зими. А також у цей час не радять використовувати препарати на основі міді та заліза (їх варто застосовувати пізніше, восени).