Вересень на носі, а помідори все ще стоять зелені. І добре б, якщо це стосувалося пізніх сортів, але навіть ранньостиглі, такі як “Санька”, які, попри свої характеристики, можуть тривалий час не набирати пігмент і цукристість. Щоб уникнути втрати врожаю, важливо знати декілька перевірених способів, які допоможуть пришвидшити дозрівання.
Однією з основних причин, чому важливо аби томати почервоніли до заморозків, є те, що недостиглі плоди просто згниють разом з кущами. Зелені помідори, які не встигли набрати червоний колір, стають жорсткими і часто не дозрівають належним чином, навіть при зберіганні в домашніх умовах. Тому важливо забезпечити умови, за яких плоди зможуть дозріти ще на кущі.
На форумах дачники радять застосовувати пасинкування – видалення бокових пагонів, які забирають поживні речовини у рослини, що уповільнює процес дозрівання врожаю. Пасинкування дозволяє перенаправити всі сили куща на дозрівання вже сформованих плодів, що прискорює їх почервоніння.
Інший метод – підкладання під кущі яблук-падалиці. Цю садовину точно не можна вже вживати у їжу та додавати у компост, але вони будуть вельми помічними на помідорних грядках. Річ у тому, що фрукти виділяють етилен – природний газ, який стимулює процес дозрівання томатів.
Однак слід бути обережними, адже падалиця швидко гниє і може покритися пліснявою, що негативно вплине на кущі. Щоб зменшити ризик гниття, можна підкладати під кущі свіжі яблука і частіше перевіряти їх стан.
Також варто згадати ще один хитрий спосіб: коли ви розклали садовину, це приманить ос, совок та інших комах, які ласуватимуть яблуками і водночас можуть перекинутися на городину. Тому у метрі від грядки варто поставити пів відра компоту, який стане приманкою для шкідників.