Накип у чайнику — проблема, яка добре знайома практично для кожної господині. Причиною таких відкладень є використання надмірно жорсткої води. І ні, фільтри-глечики впоратися з цією проблемою часто нездатні. Для цього потрібні більш просунуті системи, які коштують дуже дорого. Але якщо у вас немає можливості встановити подібні, то періодично доведеться мати справу з накипом. Чим же він поганий, окрім некрасивого вигляду всередині чайника?
Найперше — це вплив на смак та склад води. І через це може страждати смак напою. Вам не подобається кава чи чай? Причина може ховатися зовсім не у неякісній заварці та навіть не у воді. Якщо в чайнику є накип, а тим паче коли всередині зібрався чималий її шар, то на смак це впливатиме. А ще через накип сповільнюється нагрівання і витрачається більше енергії.
Як його позбутися? Можна купити спеціалізовані засоби. Але вони дорогі та зазвичай в них діючою речовиною є те, що можна знайти майже на будь-якій кухні. Найрозповсюдженіший варіант — лимонна кислота. Про її дію чудово знали ще наші бабусі. Достатньо взяти кілька столових ложок кислоти, насипати її в чайник та закип’ятити його, заповненим водою. Для більшої ефективності залиште цей розчин на 10-15 хвилин, після чого чайник буде чистим.
Інший популярний засіб — звичайний оцет. Налийте в чайник суміш води та оцту у пропорції 1:1. Потім кип’ятіть розчин і дайте йому охолонути. Оцет розчиняє навіть старий накип, що не піддається іншим методам. Але, на відміну від лимонної кислоти, після процедури з оцтом необхідно ретельно промити чайник, щоб позбутися залишків запаху та кислого присмаку.
Сталося так, що закінчилася лимонна кислота та оцет? Є ще один варіант – картопляні або яблучні очистки. Просто покладіть їх у чайник, залийте водою та доведіть до кипіння. Шкірки картоплі та яблук містять кислоти, які можуть розм’якшити та видалити накип. Та цей метод поступається за ефективністю використанню засобів з високою кислотністю. Тому найкраще він підходить для слабкого шару накипу. Для значного нальоту потрібно багато кип’ятінь.