Селера є універсальною рослиною, яку здавна цінують за її неймовірний аромат, насичений смак і “потужні” корисні властивості. Як відомо, вона доступна у трьох видах, а саме: листова, черешкова та коренева, – кожен із яких вимагає індивідуального підходу до процесу вирощування. Давайте зупинимося на кожному із видів більш детально.
Листова селера
За словами досвідчених городників, посів листової селери зазвичай здійснюється на початку весни прямо у відкритий ґрунт. Перед посадкою рекомендується збагатити грядки за допомогою золи.
Що стосується догляду, то тут регулярне прополювання та розпушування забезпечать дружні сходи вже через 14 днів. А для ще кращого росту селера потребує систематичного та правильного підживлення.
Черешкова селера
Насіння черешкової селери, як правило, висівають наприкінці березня в ємності з підготовленим ґрунтом. А вже влітку черешки підгортають, щоб відбілити їх і позбутися гіркоти.
Цей вид селери просто ідеально підходить для споживання у свіжому вигляді, а також для консервування та засолювання.
Коренева селера
Як стверджують городники, насіння кореневої селери висаджують у контейнери наприкінці лютого.
Пізніше, під час пересадки в ґрунт, додають борні добрива, видаляють нижнє листя та обережно розгортають коренеплоди для їх нормального розвитку.
Загальні правила догляду
Необхідно розуміти, що всі види селери потребують своєчасного поливу, прополювання та розпушування.
Використання селери
Свіжа зелень чудово доповнює салати, сушене листя використовується як спеція, а коренеплоди додають до гарячих страв і навіть котлет для насиченого смаку.
Таким чином, селера стане відмінним вибором для ваших городніх ділянок, якщо приділити ретельну увагу її потребам абсолютно на кожному етапі росту.