Почнемо з приємного — це планування посівів, вибір сортів та закупівля насіння. Кожен садівник отримує справжнє задоволення від цих занять.
Не забувайте про загальні правила вибору та набуття насіння. Не купуйте насіння на стихійних ринках, особливо якщо їх продають на відкритому повітрі взимку. При покупці обов’язково вивчайте терміни, які вказуються на упаковці. Чим більше інформації на зворотній стороні пакета з насінням, тим краще.
Солідні виробники та фасувальники насіння вказують не тільки опис сорту, але й правила агротехніки обробітку тієї чи іншої культури. Якщо ви плануєте купувати новинки, не робіть на них ставку повністю. Більшу частину насіння (приблизно на 80%) варто купувати перевірені сорти, а на 20% можна спробувати новинки.
Загалом, не обов’язково купувати насіння лише для розсади. Ви можете одразу купити й насіння для рослин, які будете сіяти в грядках навесні. Зараз у магазинах є найширший вибір насіння. Щодо посівів у грудні, ми вже починаємо сіяти на розсаду ті культури, які мають тривалий термін вегетації. До таких культур відносяться еустома, а також дерева і чагарники, зокрема хвойні. Якщо ви вирішили створити город на підвіконні, можна сіють томати, перець і огірки на розсаду. Для кімнатного городу підходять також різноманітні зелені культури, такі як петрушка, шніт-цибуля, компактні сорти салату та руколи.
Одним з важливих завдань грудня є стратифікація — процес передпосівної підготовки насіння. Це необхідно для багатьох культур, зокрема для квіткових багаторічних і однорічних рослин, а також хвойних дерев і чагарників. У грудні також можна почати підготовку ґрунту для розсади. Наприклад, набрати ґрунт у теплиці, де земля ще не промерзла, і залишити мішок з ґрунтом у саду для проморожування. Це один з методів знезараження ґрунту.
Якщо на вашій ділянці вже є достатньо снігу, можна провести роботи з його затримання. Сніг — цінний матеріал для саду, ґрунту та рослин. Він служить відмінним укриттям для теплолюбних культур, захищає коріння рослин і сам ґрунт від висушування та промерзання. Навесні, коли сніг почне танути, він зволожить землю.
Ще одне завдання грудня — захист рослин, особливо молодих саджанців, від гризунів, таких як миші та зайці. Для цього можна використовувати спеціальні сітки для обгортання стовбурів дерев або обмотувати молоді саджанці дамськими голками. Також можна розташувати в пристовбурних колах ганчір’я, змочене ветеринарним препаратом креолін.