Його смак і користь не просто дивують — вони викликають глибоку повагу. Та що там казати, фраза “Хрін із ними” набуває зовсім іншого значення, коли дізнаєшся, наскільки ця рослина незамінна в господарстві. Після прочитання цієї статті, почувши від когось цей “крилатий” вираз, не поспішайте розуміти людину буквально. Можливо, вона просто має на увазі, що з цією рослиною вирішуються всі проблеми — і на грядці, і в тарілці, і навіть у домашній аптечці.
Гостра спеція і народний делікатес
У кулінарії хрін — це класика жанру. Без нього неможливо уявити більшість традиційних українських страв. А ще хрін використовується як природний консервант для овочів. Листя додають у банки з огірками чи помідорами, щоб запобігти утворенню цвілі.
Мазі та ліки
Його корінь має сильні антисептичні та протизапальні властивості. У народній медицині він давно зайняв почесне місце.
Щоб зробити мазь для суглобів натертий корінь змішують із медом або олією і прикладають до місць із болями. Ефект зігрівання — гарантований.
А якщо додати до хрону мед, лимон і теплу воду, отримаєте напій, який зміцнює імунітет і допомагає впоратися з кашлем. Також корінь заливають спиртом і використовують як засіб для розтирань при застудах.
Союзник у боротьбі за врожай
І тут хрін показує себе у всій красі. Його корисні властивості допомагають боротися зі шкідниками та покращувати стан ґрунту. Так, настій із кореня та листя хрону — ефективний засіб проти тлі. Рецепт простий. Подрібніть 200 г кореня та залийте 5 л гарячої води. Настоюйте добу, процідіть і використовуйте для обприскування уражених рослин. Такий розчин безпечний для рослин і екологічний, а головне — шкідники зникають швидше, ніж ваші нерви.
Також використовуйте подрібнене листя хрону як мульчу. Воно затримує вологу в ґрунті, зупиняє ріст бур’янів, відлякує шкідників завдяки своєму специфічному аромату.