14.03.2025 12:46

Як раніше вже не буде: в Україні ввели вікові обмеження на керування автомобілем — кому не можна за кермо?

Хочете сісти за кермо? А чи дозволено це вам? Тепер досягнення 18-річного віку недостатньо для того, щоб можна було керувати транспортними засобами. То коли варто йти отримувати права?
Автор: Людмила Кондратюк

Для українських водіїв діють чіткі правила. Вони потрібні для того, щоб рух на дорозі був безпечнішим. І одне з правил стосується віку, з якого можна сідати за кермо. Зараз в Україні є 4 категорії. Кожна з них має свої обмеження. І одна з них включає навіть молодь. Звісно ж, річ про мопеди, скутери та легкі мотоцикли. Це права категорії “A” та “A1”. Тобто водити такі транспортні засоби можна вже з 16 років.

А от якщо захочеться сісти в легковий автомобіль або вантажівку (масою не більше 7.5 тон), то треба отримати права категорії “B” та “C” відповідно. А їх видають лише з 18 років. Ще на рік пізніше (тобто у 19) видають права “BE” та “CE”. Як можна зрозуміти, вони є продовженням попередньої категорії. Тобто автівок з причепом (до 750 кг) та вантажівок з причепом. Все ж маневрувати з ними дещо складніше.

Юристи пояснили, з якого віку тепер в Україні можна керувати автомобілемЮристи пояснили, з якого віку тепер в Україні можна керувати автомобілем
Юристи пояснили, з якого віку тепер в Україні можна керувати автомобілем

Цікава ситуація з автобусами. Хочете перевозити понад 8 пасажирів? Готуйтеся до того, що права категорії “D” видадуть лише після 21 року. Все ж мова йде про відповідальність за інших людей, тому віковий бар’єр у цьому випадку виправданий. А ще новий законопроєкт передбачає додаткові вимоги для водіїв старше 65 років. Для них плануються регулярні медичні огляди, які доведуть здатність керувати транспортом.

А тепер про штрафи. Спробуєте порушити правила? Готуйте 3400 гривень зі свого гаманця. Якщо ж за кермо сів неповнолітній, платитимуть його батьки або опікуни. Тут все жорстко: навіть якщо підліток відмінно їздить, закон є закон. Краще дочекатися повноліття, ніж “розбазарювати” сімейний бюджет. Такі правила вводяться не просто заради правил, а з метод підвищити безпеку руку на українських дорогах.