06.04.2025 13:02

Горохове чудо: як я з невдахи-городника перетворилася на володаря бобових плантацій. Правила агротехніки

Виростити горох – це не велика наука, а знання простих правил, керуючись якими, вам гарантовано щедрий урожай. Ми нагадаємо їх і, хто знає, можливо, вже цього сезону ви створите горохову плантацію?
Автор: Марина Кужненкова

Ось про що мова.

Вибір місця, ґрунту, часу

Гороху потрібні відкриті сонячні ділянки, бо в тіні або на затінених грядках його стебла витягнуться, а стручки будуть дрібними й рідкісними. Що ж до ґрунту, то найкраще горох росте на легких суглинках або чорноземах. Він не любить кислих ґрунтів, тому перед посадкою варто провести вапнування, якщо pH землі нижче 6,5.

Час посадки – один із найважливіших моментів. Висівати його можна, щойно ґрунт прогріється до +5…+7°C. Це зазвичай кінець березня – початок квітня.

Основні правила посадки

Городники розповіли основні правила вирощування гороху

Перед висівом насіння бажано замочити у теплій воді на 6-8 годин або в розчині стимулятора росту, а потім висівати горох потрібно на глибину 4-5 см, залишаючи між насінинами 5-7 см. Відстань же між рядками повинна бути не менше 20-30 см, щоб було зручно доглядати за рослинами.

А ось важлива порада! Щоб мати постійний урожай, можна садити горох у кілька етапів, а саме, з інтервалом у 10-15 днів.

Догляд

Хоча горох є невибагливою культурою, але правильне підживлення допоможе йому розвинути сильне коріння та дати багатий урожай. Ось що він полюбляє. Перед посадкою можна внести деревний попіл, у період активного росту добре підійде настій коров’яку або курячого посліду. А от азотні добрива гороху не потрібні, бо він сам збагачує ґрунт азотом завдяки бульбочковим бактеріям.

Оскільки горох дуже любить чіплятися за все, що є поруч, можна натягнути сітку або поставити класичні дерев’яні кілки з натягнутим між ними шпагатом. При цьому оптимальна висота опори – 1-1,5 м, залежно від сорту гороху.

Догляд за горохом не хитрий й полягає у регулярному поливі (особливо в період цвітіння) та прополюванні бур’янів, які можуть заглушити молоді рослини.

Як боротися зі шкідниками

Головні вороги гороху – попелиця та гороховий зерноїд. Щоб їх уникнути, можна висадити поруч кріп або чорнобривці, обприскати рослини відваром полину або настоєм часнику. А от якщо шкідників багато, допоможуть біопрепарати, наприклад, “Фітоверм”.