18.06.2025 18:38

Ще з 90-х дід Толя закопує під огірки по 3 риб’ячі голови – зав’язі велетенські, хоч спочатку і попахує

На кухні постійно збирається купа харчових відходів. І більшість з них можна використати, як добриво. Але риб'ячі голови — не той випадок. Їх зазвичай викидають. А даремно! Вони корисні для огірків.
Автор: Людмила Кондратюк

Городники знають чимало цікавих способів покращення врожайності. Деякі з них відомі всім. Інші менш популярні. Частина методів навіть можуть здивувати, бо виглядають трішки абсурдними. Наприклад, використання риб’ячих голів для підживлення огірків. Це ж явно дивна ідея. Особливо в спеку, коли через голови на грядках буде не дуже приємний запах. І все так. Але якщо на грядках нормально циркулює повітря, то сильної проблеми не буде.

До того ж цей недолік повністю компенсується підживленням. Причина в тому, що риб’ячі голови містять чимало фосфору та азоту, а також деякі інші мікроелементи. І всі вони в доступній для огірків формі. Тобто риб’ячі голови поступово розкладаються, насичують ґрунт, а з нього огірки отримують харчування. Потім рослина краще росте, активніше цвіте, а зав’язі не опадають. Та й на смак плодів така підживка також впливає дуже добре.

Городники пояснили, як підживлювати рослини на городі рибними залишкамиГородники пояснили, як підживлювати рослини на городі рибними залишками
Городники пояснили, як підживлювати рослини на городі рибними залишками

Але використовувати голови потрібно з розумом. Якщо робите це під час висаджування розсади, тоді потрібно в кожну лунку покласти 2-3 голови й добре присипати землею. А уже наверх розсаду. Тоді смороду буде мінімум, а користі — максимум. Якщо огірки вже ростуть, тоді збоку, на відстані 10-15 см навколо рослини в різних місцях закопайте ті ж 2-3 риб’ячі голови. Глибина має бути 15-20 см, щоб запах риби не привертав увагу тварин.

Якщо немає достатньо риб’ячих голів, щоб підживити усі рослини на грядках, то можна використати інші добрива. Наприклад, кісткове борошно, курячий послід, розведений 1:15 водою, зелені настої з кропиви або інших бур’янів тощо. Головне — не перегодовувати, бо надлишок добрив може бути гіршим, ніж невеликий дефіцит. До речі, для підживки підійдуть також інші рибні залишки з кістками. Тож не обов’язково шукати саме голови.