23.06.2025 08:02

На груші плями, як від іржавого відра – а винен не дощ, а “сусід” у хвойній шапці. Як не втратити врожай

Сьогодні поговоримо про серйозну проблему, яка щороку турбує багатьох садівників – іржа на грушах та яблунях. Як її виправити - читайте далі в матеріалі.
Автор: Катерина Клименко

Це грибкове захворювання, яке здатне не тільки зіпсувати зовнішній вигляд дерев, а й повністю позбавити врожаю. А головне – джерелом зараження найчастіше є ялівці, особливо козацький та віргінський.

Після тепла й дощів на гілках ялівцю з’являються характерні помаранчеві нарости. Саме в цей момент грибок починає активно поширюватися. Спори потрапляють на листя груші або яблуні, і вже через деякий час там утворюються яскраві плями – ознака зараження. Господині радять у таких випадках одразу ж видаляти уражені гілки з ялівців, навіть якщо кущі виглядають декоративно. Якщо рослина вже сильно заражена, найкращим рішенням буде повністю її прибрати з ділянки.

Особливо уважними потрібно бути тим, хто купує декоративні хвойні в розплідниках або на ринку. Варто уникати придбання саме тих видів ялівців, які є розповсюджувачами хвороби. Навіть звичайний ялівець, який раніше вважався безпечним, тепер, за словами фахівців, може передавати іржу на яблуні.

Експерти розповіли, як побороти іржу на грушах та яблунях

Якщо ж груші вже уражені, необхідно терміново обробити їх системними фунгіцидами. Це допоможе стримати розвиток хвороби й не допустити її поширення на здорові частини дерева. У період активного спороношення, приблизно кінець весни – початок літа, ще не пізно провести обробку біологічними засобами, наприклад, препаратами на основі біопагу.

Господині також рекомендують не обмежуватися лише обробкою груш – ті самі дії слід виконати й для яблунь. Спори грибка здатні переноситися на кілька кілометрів, тому навіть якщо на вашій ділянці немає ялівця, це не гарантує безпеки. Варто регулярно оглядати дерева, особливо в середині літа, й за першими ознаками іржі проводити обробку.