Висить груша, не можна з’їсти: секрети боротьби з гниллю та методи, як отримати щедрий здоровий врожай

Гниття груш на деревах - проблема досить поширена, і якщо ви садівник-початківець, то ця стаття точно для вас. Давайте разом розбиратися в причинах "грушевої недуги" і методах профілактики хвороб аристократки саду.

Вишукана форма груші та витончений смак її соковитих фруктів завжди надають дереву величного статусу серед інших плодових сусідів. І щоб ця скарбниця вітамінів щорічно радувала вас смачними й корисними плодами, а не розчаровувала напівгнилими “прикрасами”, що висять на гілках, не нехтуйте своєчасним доглядом за деревом.

Висить груша, не можна з'їсти
Висить груша, не можна з’їсти

Причини гниття плодів

І так, однією з основних причин гниття плодів груші на дереві є грибкові інфекції. Наприклад, грибок Botrytis cinerea, який може вразити плоди ще під час цвітіння і надалі викликати гниття фруктів.

Причина гниття плодів грибкові інфекції
Причина гниття груші – грибкові інфекції

Воротами для хвороботворних мікроорганізмів можуть стати й механічні ушкодження плодів, такі як подряпини чи забої, отримані, зокрема, під час сильних вітрів, граду.

Механічне ушкодження плоду
Механічне ушкодження плоду

Погана вентиляція плодів (через надто густу крону дерева), підвищена вологість ґрунту або її нестача, низькі температури повітря – також можуть сприяти розвитку гнилі.

Таким чином, розуміння причин виникнення гнилі та використання відповідних методів боротьби з нею відіграють важливу роль у збереженні здоров’я дерев і якості врожаю.

Тепер розгляньмо кілька основних методів профілактики виникнення хвороб груші, які, до речі, підійдуть і для інших плодових дерев.

Обрізка груш

Обрізка дерева – це як стрижка волосся для людини: вона допомагає грушам виглядати акуратно і зберегти здоров’я. Найкращий час для обрізки – пізня зима або рання весна, коли дерево ще не почало активний ріст.

Обрізаючи, видаліть сухі та хворі гілки, що допоможе груші отримати більше сонячного світла і повітря.

Пам’ятайте, що правильна та своєчасна обрізка будь-якого плодового дерева дасть можливість йому активно розвиватися і радувати вас смачними плодами.

Прибирання опалих плодів

Чому ми прибираємо у квартирі? Тому що безлад завжди приваблює різноманітні бактерії та грибки. Аналогічно з опалими плодами під деревами: якщо їх не прибирати, то вони стають джерелом інфекцій і хвороб.

Гниляві плоди під деревом – як дзвіночок для хвороб, а прибирання їх – спосіб захистити груші від неприємних “гостей”.

Опалі плоди джерела хвороб
Опалі плоди джерела хвороб

Догляд за ґрунтом

Не ігноруйте такий важливий момент, як підживлення дерев органічними добривами – вони сприяють зміцненню імунітету рослин. А застосування біофунгіцидів відповідно до інструкцій може допомогти запобігти розвитку грибкових інфекцій.

Слідкуйте за вологістю ґрунту навколо дерева. Захистить коріння груш від пересихання, наприклад, мульча – це такий шар матеріалу (зокрема, соломи), який допоможе утримувати вологу.

Захист від парші

Парша – одне з найпоширеніших грибкових захворювань рослин. Для захисту дерев від парші їх обробляють спеціальним розчином: 300 г мідного купоросу і 450 г негашеного вапна розводять у 10 л води. Обробка дерев проводиться в період розпускання бруньок.

Як бачите, боротьба з гниттям плодів на деревах вимагає комплексного підходу. Що ж даруйте вашим грушам ніжну увагу, і вони обов’язково віддячать вам смачними й соковитими фруктами!

Популярне

Подібні новини