02.07.2025 23:42

Попіл ніколи не викидаю, бо такого добрива у магазині не купиш: всього склянка збільшує врожайність у 3 рази

Деякі городники недооцінюють попіл, вважаючи його звичайнісіньким сміттям. Насправді ж це потужне натуральне добриво, яке містить багато поживних речовин. Головне – вміти грамотно його застосовувати.
Автор: Людмила Кондратюк

Хоча попіл – це безплатне добриво, він значно цінніший, ніж багато готових магазинних сумішей. Усього 1 склянка золи, розчинена у воді або додана прямо в ґрунт, може суттєво збільшити врожайність. У попелі немає шкідливої хімії. Та підживлює попіл не гірше за популярні комплексні добрива, що помітно по рослинах всього за кілька днів.

Чим же такий корисний попіл? По-перше, у ньому купа калію, який важливий для гарного росту, хорошої зав’язі та формування плодів. Також зола містить кальцій та фосфор, без яких врожайність також буде нижчою. А ще там є понад 10 інших мікроелементів у менших кількостях. Так, у цьому сірому порошку, який дехто вважає сміттям. Тож попіл чудово підходить для підживлення майже всіх культур: бобові, огірки, томати, капуста, перець, гарбузи тощо.

Городники розповіли, як підживлювати грядки, кущі та розсаду попеломГородники розповіли, як підживлювати грядки, кущі та розсаду попелом
Городники розповіли, як підживлювати грядки, кущі та розсаду попелом

Особливо помітний ефект попелу на картоплі, якщо внести його під перекопування ще восени чи хоча б за кілька тижнів до посадки. Багато не треба, близько 100-200 г на кожен квадратний метр. Але навіть такої малої кількості достатньо, щоб врожайність збільшилася в рази. Те ж саме стосується гарбузових. Тобто самих гарбузів, а також кавунів та динь. А ще попіл відлякує деяких шкідників, які псують рослини. Наприклад, дротяників та слимаків.

Попіл також можна використовувати для поливу. Це швидкий спосіб доставити поживні речовини до коріння. Для приготування настою потрібно взяти склянку просіяного попелу, стільки ж звичайного 9% оцту та 10 л води. Оцет потрібен для того, щоб рослини краще засвоювали кальцій. Настоюйте це все 2-3 години та поливайте. Підходить для овочевих культур, зелені, ягідних кущів та навіть квітів. Розсаду також можна раз на 12-15 днів поливати.