14.07.2025 23:48

Готую компост за 30 днів замість 1 року: процес пришвидшується у 7-8 разів разом із цим простим інгредієнтом

Зазвичай компост готується близько року. В кращому випадку треба 6-8 місяців. Чи все ж можна це пришвидшити? Досвідчені городники знають прийом, з яким можна зробити компост лише за 30 днів.
Автор: Людмила Кондратюк

Стандартний компост готується досить довго – до року. Все через те, що там розкладається органіка. Робить вона це не надто швидко. Якщо точніше, то займаються цим мікроорганізми в компостній купі. Але раз так, то чому б не додати їх туди трохи більше, щоб вони працювали швидше? І зробити це можна звичайними дріжджами.

Використання дріжджів для приготування компосту

Ви або ваші сусіди точно поливали ними грядки. Рівно для того ж: дріжджі покращують мікрофлору, яка відповідає за розкладання органіки та дозволяє рослинам краще “харчуватися”. Але занадто багато дріжджів давати грядкам не варто. В компост же можна додати їх трохи більше. Також у вигляді розчину:

  • 10 л теплої води (близько 40°C);
  • 200 г свіжих чи 5 пакетиків (по 11 г кожен) сухих;
  • 3-4 столові ложки цукру.
Городники пояснили, як прискорити компостуванняГородники пояснили, як прискорити компостування
Городники пояснили, як прискорити компостування

Все це змішайте та настоюйте 2-3 години. Після цього можна поливати компостну купу. Але не в одне місце, бо від того толку буде мало. Краще взяти лійку та рівномірно нею розподілити дріжджову підживку. Завдяки цьому вже за кілька днів мікроорганізми стануть активнішими, температура всередині купи помітно зросте, а органіка буде дуже активно перетворюватися на добриво. Але щоб все було дійсно швидко, цього недостатньо.

Догляд за купою для швидкого приготування компосту

Щоб компост визрів за 30 днів, купу необхідно регулярно перемішувати, кожні 3-4 днів. Це потрібно для того, щоб всередині було вдосталь кисню, бо інакше мікроорганізми не працюватимуть. Також треба слідкувати за вологою. Компост має бути, як добре вижата губка. Якщо він буде мокрим чи сухим, то процеси протікатимуть повільніше. І через погане заповнення теж це може статися. Бо потрібно чергувати шари “зелених” (трава, харчові залишки та інша органіка) та “коричневих” (гілки, картон тощо) інгредієнтів. Шматки всього мають бути маленькими, інакше ви довго чекатимете визрівання компосту. І в жодному разі не кидайте в купу м’ясо, рибу, сіль чи цитрусові шкірки.