У приватних будинках виклики асенізатора – часта історія. Відсутність каналізації ставить перед власниками вигрібних ям непросту задачу: потрібно позбутись від відходів без дорогого відкачування. Неочікуване рішення знайшли фермери, які адаптували технологію прискореного компостування для очищення резервуарів для відходів з домашньої каналізації.
Як очистити вигрібну яму
Ефективний спосіб полягає у приготуванні особливого розчину. Рецепт наступний:
- 500 мл кисломолочної сироватки;
- 100 грамів пресованих дріжджів;
- 1 кг подрібненого сіна;
- 2 л теплої води.
Розведіть усі компоненти в теплій воді та вилийте у вигрібну яму через люк. Кисломолочні бактерії у сироватці та дріжджові культури створюють симбіоз, який швидко запускає процеси бродіння. Сіно виступає в ролі каталізатора, доставляючи целюлозу – ідеальне живильне середовище для мікроорганізмів у вигрібній ямі.

Ефект можна побачити вже на третій день – вміст ями почне активно “булькати”, а рівень рідини помітно знизиться. Через тиждень зникне характерний аромат, а вже через 10 днів об’єм відходів значно зменшиться – приблизно на 60-70%. Залишиться тільки осад – він буде пухким, а зібрати його можна буде за допомогою звичайного садового совка.

Для підтримання ефекту достатньо повторювати процедуру щомісяця, використовуючи втричі меншу концентрацію розчину. Важливо, аби температура у вигрібній ямі не опускалась нижче за показник +5 градусів. Саме тому метод ефективний тільки у період з травня по вересень.