Помідори є однією з найпопулярніших культур в Україні. Цей овоч часто використовують у різних стравах – починаючи закусками та салатами, завершуючи основними стравами та супами. Втім, найголовнішою умовою для того, щоб страва вийшла смачною, є не тільки вміння готувати, але й знання, як правильно вирощувати інгредієнти для вашого кулінарного експерименту.
Коли мова йде про вирощування томатів, то всі досвідчені городники завжди замислюються про те, як правильно підкормити культуру, аби та дала більше врожаю. Так, експерти городньої справи часто звертаються до аптечних засобів, як от, наприклад, зеленка, йод або марганцівка. Ми пропонуємо дізнатись, як зробити добриво з останнього засобу.
Калій перманганат часто використовують, опираючись на його антисептичні властивості. Оскільки марганцівку часто використовують, аби знезаразити щось, обробка томатів цим засобом допомагає позбутись від шкідливих мікроорганізмів на листках і в землі. Крім того, коли калій перманганат потрапляє у ґрунт, починається хімічна реакція, в процесі якої виділяються атоми кисню. Це призводить до кращого розвитку кореневої системи, а отже – до підвищення врожайності.
Так, за словами досвідчених городників, за вегетативний період обробити кущі помідорів потрібно тричі. Вперше обприскати томати слід через 4-5 днів після того, як ви пересадили розсаду у відкритий ґрунт. У 10 літрах води розмішайте 1 грам речовини. Під кожен кущ внесіть по пів літра отриманої суміші. Коли на рослині з’явились квіточки, її обробляють марганцівкою вдруге. У липні та серпні існує ризик ураження культури фітофторозом – саме у цей момент потрібно обробити рослину втретє.
До слова, описаний вище рецепт обробки марганцівкою підходить не лише для помідорів. “Сподобається” такий догляд і полуниці з огірками. Якщо хочете обробити розчином марганцівки інші кущі, алгоритм незмінний – виконуйте все за описаною інструкцією.