Погодьтесь, щоб святковий настрій не було зіпсовано, важливо їх купити свіжими, але стиглими.
Річ у тім, що такі фрукти не здатні після збору дозрівати. Отже, при купівлі віднесіться до їхнього стану прискіпливо.
Оцінювати його потрібно за наступними ознаками:
- На шкірці не повинно бути ні пошкоджень, ні плям;
- Плід має бути пружним, а при натисканні на нього не залишатимуться вм’ятини;
- Знайте, що чим фрукт важче, тим в нього більше соку та смаку;
- Ну і, звичайно, він повинен мати характерний аромат.
Смак цитрусових залежить від сорту та країни походження.
Так, на приклад, турецькі мандарини мають досить багато кислоти, вони з кісточками. Проте ці прибульці є найдешевшими. Китайські танжерини також відчутно кислі, а їхня шкірка зеленого кольору. Серед усіх мандаринів найсолодшими по праву вважаються іспанські види та клементин.
У грейпфрута принципи відбору стиглих сортів – той самий, про які говорилося вище. Специфіка ж полягає у тому, який грейпфрут є більш солодким. Зелені, жовті, та, особливо, білі його сорти відрізняються кислинкою. Найсолодшими є ті, у яких м’якість червоного кольору, а на шкірці багато червоних цяточок. Пам’ятаємо, що у будь-якого грейпфрута смачною є м’якість, а перетинки гірчать.
Хоча ківі не має відношення до цитрусових, останнім часом він став не абияким популярним у нас. При купівлі його також звертайте увагу на вигляд та стан шкірці: м’який та зморщений – значить перезрілий, жорсткий та без волосків – не стиглий. Якщо ви збираєтесь закупити ківі заздалегідь, то краще взяти незрілі плоди, тому що, поклавши їх у паперовий пакет, при кімнатній температурі вони дозріють за 3-5 днів.