Садівники зазначають, що порівняно з посівом живцювання – воно ж зрізання – має багато переваг. Зокрема, це гарантія отримання рослини ідентичної материнській. Живцювання точно відтворює характеристики обраної троянди, як-от колір, форма або аромат квітів.
Тож не дивно, що популярність цього одного з найбільш корисних і доступних способів розмноження постійно зростає. А дотримання цих цінних порад як досвідченому садівнику, так і ентузіасту-початківцю подарує швидкі та приголомшливі результати.
Основні принципи успіху при зрізанні троянди
Нагадаємо, що при живцюванні беруть частину рослини – живець – і вкорінюють його, щоб отримати нову рослину. Це один зі способів вегетативного розмноження, тобто розмноження рослини без насіння.
У цьому методі передусім треба пам’ятати, що ретельний вибір стебла має вирішальне значення в живцюванні рослини. В ідеалі він повинен бути здоровим, сильним і походити від високопродуктивного трояндового куща. Тож садівники рекомендують обирати однорічні живці, які ще не надто дерев’янисті, але й не надто м’які, і які щойно завершили цвітіння.
Не менш важливим нюансом є й гігієна: інструменти для зрізання повинні бути чистими та продезінфікованими. Це допоможе запобігти передачі хвороб і сприятиме успіху вашого живцювання. Тож перед підходом до улюбленої троянди очистіть секатор і ножі за допомогою медичного спирту або дезінфекційного розчину.
Після цього можна підступати до самої рослини. Відрізати варто нижній кінець живця під кутом 45 градусів під тим місцем, де рослина має листок або де раніше був листок, тобто під так званим вузлом. Сам живець повинен бути приблизно 15 – 20 сантиметрів завдовжки. Коли стебло було акуратно зрізано, очистіть нижні листки, залишаючи тільки кілька верхніх.
Далі важливо правильно вкорінити живець, центральну роль у чому відіграє субстрат, який повинен бути за структурою легким та добре пропускати повітря. Садівники рекомендують використовувати суміш ґрунтової землі, компосту і піску, щоб забезпечити хороший дренаж і поживні речовини, необхідні для розвитку живця. А щоб не змішувати всі складники вручну, можна придбати універсальний торф, у якому уже є всі необхідні властивості для успішного вкорінення улюблених троянд.
При цьому пам’ятайте, що посадку живця слід супроводжувати помірним поливом – це збереже вологість субстрату, не перенасичуючи його, адже зворотне може призвести до загнивання рослини.
Зауважимо, що коли живець посаджений – робота ще не завершена. Далі важливо стежити за ним і захищати від поганих погодних умов і шкідників. Стабільне та контрольоване середовище – ваш союзник у досягненні успіху. Не забувайте розміщувати живці в місцях, захищених від прямого вітру та палючого сонця, забезпечуючи при цьому хорошу циркуляцію повітря для запобігання утворенню плісняви.
Якщо ж ви вирішили розмножувати свою рослинку взимку, то пам’ятайте, що морози можуть бути фатальними для молодих живців, через що важливо вжити заходів для захисту рослин від холоду. Використання зимових ковдр або переміщення живців у тепліше місце – це рішення для забезпечення їх виживання в найхолодніші місяці.
Ознакою того, що ваш живець успішно вкоренився, буде його ріст та поява нових листочків. Після чого почекайте ще трішки, щоб рослина стала міцнішою, зокрема, корінням, і сміливо її пересаджуйте в сад, де невдовзі появиться розкішний кущ.
Живцювання у воді: кроки та поради
Як альтернатива ґрунту, живцювання у воді пропонує простий і візуально цікавий спосіб розмноження рослин. Кроки прості: виберіть здорове стебло, видаліть нижнє листя і помістіть його в ємність з чистою водою. Головне – регулярно міняти воду і терпляче чекати, поки з’являться корені, перш ніж висаджувати живець у землю.
Не трояндами єдиними
Троянди – одна з найяскравіших зіроньок у вашому саду і точно зірка нашого огляду. Однак не забуваймо, що багато зелених рослин і кущів також піддаються живцюванню. Тож якщо ви хочете урізноманітнити свою колекцію або замінити втрачений кущ, цей метод ідеально підходить для розмноження лаванди, гортензії або навіть деяких кімнатних рослин.
Однак пам’ятайте, що кожна рослина має свої вимоги, і живцювання не є винятком. Тому ця техніка розмноження варіюється залежно від типу рослини: його стебла, листя, кореня або навіть надземної частини стебла. Відтак адаптація до специфікацій кожного виду має важливе значення для отримання найкращих результатів.
Дотримуйтесь цих цінних порад, і обрізка троянд та інших рослин перетвориться на справжнє садівниче задоволення. Ви не тільки заощадите гроші, не купуючи нові рослини, але й відчуєте задоволення від того, що самі розмножуєте красу своїх улюблених сортів.