Заповнити запас допомагають підживлення. Одне з найкорисніших – на основі йоду. Однак, використовуючи цей компонент, необхідно ретельно дотримуватись дозування.
Надлишок речовини призводить до опіку кореневої системи та зеленої маси. Загалом, йод прискорює зростання саджанця, підвищує імунітет томатів до фітофтори, особливо у серпні, покращує азотний обмін та допомагає кущу вирости повноцінним та здоровим.
Кількість зав’язей на кущі підвищується, плоди формуються більш смачними та великими, а також кущ надійно захищений від кореневих гнилей та мозаїки. Досвідчені дачники зможуть на тиждень раніше збирати зрілі плоди, ніж без йодового підживлення.
Як правильно підгодувати? Найкраще чергувати кореневі та позакореневі обприскування залежно від рівня розвитку куща. На стадії плодоношення в йодове підживлення можна додавати інші компоненти. Наприклад, можна зробити розчин із п’яти літрів води, трьох літрів деревної золи, десяти мілілітрів йоду та десяти грамів борної кислоти.
Для початку необхідно нагріти трохи води і розчинити в ній борну кислоту та деревну золу. Через годину в охолоджену воду додаємо йод і залишаємо ще на добу для настоювання. Один літр такого концентрату розводимо на десять літрів води і по одному літру під корінь поливаємо.
А через тиждень робимо позакореневе підживлення: на десять літрів води додаємо 50 крапель йоду, перемішуємо та обробляємо по листю з пульверизатора. Такі підгодівлі допоможуть активізувати зростання плодів, підвищать імунітет рослини до хвороб, та зроблять врожай великим і дуже смачним.