Вже зовсім трішки залишилося до збору врожаю моркви і звісно, хто не бажає, аби врожай коренеплодів якомога довше зберігався свіжим. Як же зробити так, аби помаранчеві солодкуваті овочі пролежали всю зиму? Секрет криється не лише в тому як і де ви поскладаєте городину, а й в тому наскільки вчасно та правильно ви видалите бадилля.
Зелена маса, що виростає нагорі, відіграє важливу роль під час росту плодів. Через неї відбувається процес фотосинтезу, який забезпечує рослину необхідними поживними речовинами, але й бере участь у регуляції вологості та температури навколо городини.
Про всяк випадок нагадаємо, що зрізати зелену масу під час росту овочів, категорично не можна. Це може призвести до того, що ваш врожай банально згниє. Тому будь-які маніпуляції з бадиллям слід проводити тільки після того, як моркву було зібрано з грядки. Але й тут є кілька нюансів.
Після того, як плоди вашої праці з грядки попадуть на стіл, листя слід терміново видалити. Якщо залишити бадилля на коренеплоді, воно буде витягувати з нього вологу та поживні речовини, що призведе до швидкого висихання моркви.
Однак, обрізку потрібно проводити обережно, щоб не пошкодити сам коренеплід. Якщо ви плануєте протягом 2-3-х місяців консервувати овочі або готувати з них страви, слід видаляти верхівку на висоті 2-х сантиметрів від тіла морквини. Втім, якщо ви плануєте всю зиму зберігати городину, слід залишати лише 2 міліметри зелені від самого коренеплоду. Так морква зможе залишатися свіжою та хрумкою до півроку.