Так багато городників протягом усієї своєї “кар’єри” використовують перегній для удобрення ділянки. Підкормка повністю органічна та нібито насичує ґрунт усіма потрібними речовинами. Втім, все не так однозначно. Насправді така підкормка може створити багато проблем на вашій грядці. За словами експертів, у процесі використання перегною потрібно бути обережними.
Чому перегній краще не використовувати
Перш за все, у перегної недостатня кількість мінеральних елементів, зокрема калію та фосфору. Крім того, підходить таке удобрення зовсім не для всіх культур, а в багатьох випадках може навіть завдавати шкоди. Варто тільки подумати про те, що у великих сільськогосподарських підприємствах підживка не має популярності, і все стане зрозуміло.
Наприклад, у листовому перегної занадто багато азоту, але така підкормка бідна на інші поживні елементи. Саме тому його радять використовувати як мульчу для покращення структури ділянки. Аналогічно можна сказати і про хвойний перегній.
Експерти не радять додавати гній чи перегній під час посадки саджанців овочів чи дерев. Річ у тім, що у глибинах землі вони не мають доступу до повітря, а тому не розкладаються. У кращому разі вони будуть лежати мертвим вантажем, у гіршому – почнуть гнити.
Процес гниття призведе до виділення шкідливих речовин, які будуть пригнічувати ріст і розвиток рослин. За дослідженнями вчених, які проводились на чорній смородині та винограді, великі обсяги перегною не покращували розвиток культур.