Майже всі садівники та дачники, в яких є вільний “клаптик” землі, вирощують полуницю. Смачна та ароматна ягода радує і в десертах, і у випічці, і в багатьох інших стравах. Втім, культура потребує догляду навіть після збору солодкого врожаю. Розповідаємо, як правильно доглядати за кущами у серпні.
Як правильно обрізати полуницю
Коли ягоди полуниці наливаються, на кущах рослини починає утворюватись багато листя та вусів, а на грядці – бур’янів. Уся ділянка поступово затягується зеленню, що є найкращими умовами для поширення хвороб і шкідників.
У процесі життя полуниці її старе листя починає відмирати, що заважає молодій зелені розвиватись. Велика кількість вусів і зовсім може витягнути всі сили з рослини та послабити її, не дозволяючи кущикам повноцінно рости та розвиватись. Тому потрібно терміново навести лад на грядці.
Найрозумнішим буде обрізка полуниці після збору врожаю. За залишок теплих тижнів рослина встигне відновитись та повернути собі зелену масу для успішної зимівлі. Крім того, на кущах сформуються квіткові бруньки на майбутній рік, а поживні речовини накопичаться у ґрунті. Під зиму рослина піде міцнішою та вже підготовленою, а тому перенесе заморозки набагато легше.
Листочки та вуса на полуничних кущах потрібно обрізати гострими ножицями, а не намагатись зірвати руками. Вони міцні, а тому ви не зможете висмикнути зелень. Просувайтесь поступово – вздовж грядки, оглядаючи кожен кущ і за допомогою ножиць видаляючи старе листя, квітконоси, які вже відплодоносили, та вуса.