Вони допомагають наситити рослини вітамінами і мінералами, підвищують імунітет та покращують засвоєння речовин із ґрунту завдяки посиленню кореневої системи.
В серпні чудовим підживленням для капусти може стати звичайний крохмаль, який покращить смак овоча та позитивно вплине на розвиток качана.
Для підгодівлі капусти можна взяти столову ложку простого крохмалю, розвести його у відрі води і полити капусту, використовуючи по 2 літри під кожен кущ. Або ж просто розсипати по чайній ложці крохмалю під кожну рослину, а потім полити водою, як завжди.
Є ще один варіант внесення крохмалю — приготувати настій із картопляних очищень. Для цього потрібно взяти літрову банку картопляних відходів, додати їх у відро води, настояти протягом кількох днів і потім виливати по 2 літри настою на кожен кущ капусти.
Крохмаль сприятиме кращому засвоєнню всіх мікроелементів із ґрунту, стимулюватиме імунну систему капусти та допоможе швидше зав’язувати качани. Як бонус, крохмаль сприяє перетворенню калію в легкозасвоювану форму, що інтенсивніше стимулює розвиток плоду.
Підгодовувати капусту крохмалем необхідно в теплу погоду, оскільки в холодному ґрунті будь-які добрива засвоюються набагато гірше.
Через тиждень після крохмальної підгодівлі завжди додавайте калійні добрива під капусту, що ще сильніше стимулюватимуть формування качанів. Завдяки цьому плоди можна буде збирати на один-два тижні раніше, ніж планувалося.