Насправді один із найважливіших кроків для довгого життя – це той, про який більшість людей, ймовірно, навіть не задумувалась. У цій статті лікарі в галузі здоров’я літніх людей розповіли про поведінку, яка найбільше шкодить довголіттю, і пояснили, чому вона настільки небезпечна.
Поведінка, що шкодить довголіттю
Незважаючи на те, що багато уваги приділяється неправильному харчуванню, низькому рівню фізичної активності та іншим фізичним факторам, що скорочують тривалість життя, фахівці зазначають, що самоізоляція та відсутність спілкування з близькими серйозно шкодять здоров’ю і можуть призвести до ранньої смерті.
Саме тому лікарі наголошують на важливості підтримання зв’язків із близькими, особливо з віком. Це тому, що соціальна взаємодія впливає на здоров’я та активність мозку, що позначається на тривалості життя.
За словами експертів, ізоляція позбавляє нас розумової стимуляції, емоційної підтримки та відчуття причетності – ключових факторів у підтримці когнітивного здоров’я. Тоді як регулярні соціальні взаємодії підтримують активність мозку, знижують рівень стресу та сприяють психічній стійкості, що може допомогти зменшити ризик деменції.
Численні дослідження також підтверджують, що соціальне здоров’я є важливим. Один з недавніх метааналізів показав, що самотність підвищує ризик деменції на 31%. Крім того, лікарі зазначають, що самотність на 26% пов’язана з вищим ризиком ранньої смерті через її вплив на психічне та фізичне здоров’я.
Як самотність підвищує ризик деменції та шкодить довголіттю
Самотність має глибокий вплив як на когнітивне здоров’я, так і на загальну тривалість життя. Вона може викликати хронічний стрес і запалення, що з часом пошкоджують мозок і підвищують ризик деменції.
Серед інших фізичних наслідків самотності – підвищений ризик високого кров’яного тиску, інсульту, хвороб серця, поганої якості сну, хронічного болю та зниженого імунітету.
Окрім того, варто зазначити, що самотність становить такий же смертельний ризик для здоров’я, як і викурювання 15 сигарет на день.
Інші способи сприяння довголіттю
Помірна кількість фізичних вправ, достатній сон, регулярні обстеження та відмова від куріння – це основні способи продовжити життя. Навіть позитивний настрій та отримання більше вітаміну D можуть допомогти.
Проте, як зазначають експерти з довголіття, емоційне та соціальне благополуччя є не менш важливим, ніж фізичне здоров’я. Дослідження показують, що люди з міцними соціальними зв’язками мають на 50% вищу ймовірність прожити довше. Адже значущі стосунки знижують рівень стресу, покращують імунну функцію та надають відчуття мети, що в сукупності сприяє здоровішому та довшому життю.