Мікрохвильовка вже давно стала незамінною технікою на домашній кухні. Вона може суттєво полегшити наші будні, допомагаючи швидше розігріти страву прямо в тому посуді, з якого ми їстимемо. От тільки проблема в тому, що дуже часто їжа розігрівається нерівномірно. А іноді гарячою стає тарілка, а не сама страва. Але цьому легко запобігти!
По-перше, потрібно правильно ставити посуд в мікрохвильовку. Зазвичай люди ставлять її чітко на центр. Та ще й накладають в тарілку все так, що саме всередині їжі найбільше. Але якщо це не рідка страва, то краще класти їжу ближче до країв, а саму тарілку — зсувати від середини ближче до краю поворотної платформи.
Також варто розуміти, що мікрохвильовка впливає на воду в їжі. Тому під час розігрівання вона може ставати дещо пересушеною та “гумовою”. Особливо це стосується м’яса. Щоб цього не ставалося, потрібно поставити збоку від тарілки чашку зі звичайною водою. Вона також нагріватиметься, випаровуватиметься і не лише забезпечить краще утримання вологи в продукті поруч, але також зробить розігрів рівномірнішим.
Варто зауважити, що їжу у ресторанах частіше розігрівають за допомогою іншої техніки. Якщо мікрохвильовка й застосовується, то зазвичай вона має функцію конвекції. Тобто всередині є вентилятор, який рівномірніше розподіляє тепло всередині. Та навіть якщо у вас дуже проста техніка, то вказані поради все одно допоможуть.
А ще навіть у дорогій та просунутій мікрохвильовці краще не розігрівати піцу та хліб. Через це вони можуть стати надто жорсткими, гумовими й несмачними. Тобто структура у борошняних виробів змінюється, стає менш апетитною. Звісно ж, у жодному разі не варто гріти салати. Це стосується навіть тих, які спочатку задумані теплими.