Перебої в подачі або відсутність гарячої води – це велика проблема, не тільки в зимову пору року, а й улітку. Щоб не залишитись без теплої води, завжди варто підготувати запасний варіант і поставити газову колонку або бойлер. А ось як вибрати найкраще рішення з цих двох, давайте розбиратися.
Усі водонагрівачі в цілому можна розділити на дві категорії: проточна колонка та накопичувальний бойлер. Бойлер – це бак деякого розміру, зазвичай від 30 до 200 літрів, де вода нагріватиметься до 75 градусів, зберігатиметься та використовуватиметься у побутових цілях за потреби. Колонка призначена для того, щоб нагрівати проточну воду на ходу при відкритті кранів.
Нагрівання води в проточному водонагрівачі буде відбуватися чи газом, чи електрикою. У продажу є три види приладів для квартир та будинків: колонки на газі або електроенергії, накопичувальні бойлери на електриці чи газі та бойлери непрямого нагріву. При цьому найпопулярнішими будуть електричний бойлер або газова колонка.
Електричний бойлер: суть роботи така – всередині бойлера при допомозі електротена нагрівається весь об’єм рідини до заданого рівня. Оптимально – до 55 градусів, гранична температура – 75 градусів. Щоб нагріти воду з нуля, потрібно приблизно 1-3 години залежно від об’єму води та потужності нагрівального елемента. Тривалість роботи бойлера до охолодження води залежатиме також від обсягу, витрати та інших факторів.
Перевагою бойлера є те, що робота пристрою не залежатиме від тиску у трубах і стартової температури рідини, а обсягу вистачатиме одночасно на кілька споживачів. Встановити бойлер дуже легко – для цього не потрібні дозволи, димарі, вентиляція та інші додаткові конструкції. Він надійний, оскільки в більшості випадків тени захищаються керамічними оболонками.
Мінус такого водонагрівача – це обмежений обсяг гарячої води і досить тривалий термін для підігріву потрібного обсягу, коли запас теплої води закачується. У цьому разі можна купити бойлер з більш місткими баком, але він довше нагріватиметься і витрачатиме більше електроенергії, а якщо бойлер буде малим, доведеться на кожного члена сім’ї підігрівати воду знову.
Газова колонка – це проточний водонагрівач, який включається, коли вода надходить у колонку по трубі. Вона протікає по теплообміннику, який нагріває воду та виступає посередником між рідиною та газовим пальником.
Перевагою такого водонагрівача є те, що чекати на підігрів води не треба – просто відкриваємо змішувач, і ось вона гарячесенька вода. Модель колонки з відкритою камерою не залежатиме від електрики, турбовані пристрої із закритою камерою будуть економічними та ефективними, оскільки потужність залежатиме від навантаження. Колонки займають трохи місця і навіть на самій маленькій кухні виглядатимуть органічно. Але й мінуси цього пристрою є.
Пристрій видає певну кількість води певної температури, і тут натиск і температура води в колонку дуже важливі – вони впливатимуть на продуктивність пристрою. Газову колонку не вийде просто замовити, підключити та використовувати. Потрібно обов’язково отримати узгодження керуючої компанії та найняти спеціаліста для встановлення.
Плюс при спалюванні газу буде змінюватися мікроклімат у приміщенні, тому треба встановлювати додаткову вентиляцію, трубу для виведення продуктів горіння, і ще добре було б поставити зволожувач повітря. Якщо тиск у водопроводі впаде до низького рівня, газова колонка просто не буде працювати, оскільки датчики не зреагують на потік води, що проходить.
Отже, ось що ми вам рекомендуємо. Якщо часу та коштів у вас небагато, краще поставити бойлер – його вартість буде трохи дорожчою, але оскільки не потрібно його оформляти у керуючій компанії або ЖЕКу і підключати, то витрати окупляться. Якщо газ не підключений до квартири, ніякого сенсу купувати проточник чи колонку просто немає.
Якщо води витрачається багато, економічніше та комфортніше буде поставити бойлер, просто потрібно правильно вибрати обсяг і підгадати, який саме час вам потрібна гаряча вода. Якщо гарячу воду ви споживаєте не в таких великих обсягах, то газова колонка буде ефективнішою. Плюс, якщо ліміт по електриці не дозволяє підключити бойлер, газова колонка буде єдиним варіантом.