У цій статті досвідчені садівники розповіли, як використовувати шифер для ефективного удобрення ґрунту.
Як відомо, шифер є матеріалом, який на 90% складається з цементу і на 10% – з азбесту. Останній елемент вважається шкідливим, але у зв’язаному стані разом із цементом він уже не несе небезпеки.
Багато хто з нас звик користуватися старим шифером для облаштування високих грядок. Дехто використовує його як обмежувач для малини та інших рослин, які активно розростаються на ділянці.
Окрім того, шифер застосовують для створення садових доріжок. Але існує ще один несподіваний метод ефективного використання цього матеріалу в саду – він може удобрювати ґрунт і підвищувати його родючість.

Азбест містить магній, а цемент – гідросилікат кальцію. Під час контакту з ґрунтом цей будівельний матеріал стає цінним джерелом кальцію та магнію для рослин. Шифер повільно розкладається в землі, поступово віддаючи корисні речовини.
Якщо ґрунт кислий (pH нижче 6), із шиферу виділяється більше магнію і кальцію завдяки діяльності ґрунтових мікроорганізмів. У нейтральному середовищі матеріал діє як своєрідний буфер: якщо ґрунт закислюється, він починає розкладатися, зменшуючи кислотність у зоні коріння рослин. Коли кислотність нормалізується, розкладання шиферу припиняється.
Крім того, за словами експертів, грядки з бортиками з шиферу також сприяють зменшенню кислотності ґрунту. У нейтральному середовищі цей матеріал не шкодить – він просто лежить і активується лише в разі закислення ґрунту. Тому не слід боятися його використовувати.
До того ж городники рекомендують розміщувати шматки матеріалу в зону кореневої системи під час посадки дерев і кущів. Шифер можна також закопувати в теплиці при висадці огірків, помідорів і перців.