Для ефективного росту рослин на городі потрібно враховувати декілька важливих нюансів. Наприклад, сівозміну та сумісність. Перша передбачає чергування рослин на грядках між сезонами. Це дозволяє збільшувати врожайність, зменшувати ризик накопичення шкідників і хвороб та запобігати виснаженню ґрунту. Про це правило знають якщо й не всі, то більшість господарів. А що таке сумісність та чому варто її враховувати?
Більшість рослин можуть так або інакше впливати одна на одну. Іноді цей вплив є позитивним, іноді — негативним. Це й показує те, наскільки культури сумісні між собою. Взаємний вплив може проявлятися в дрібницях: одні види виділяють речовини, що стимулюють ріст, інші — пригнічують його. Наприклад, шавлія, хоч і сповільнює розвиток сусідів, стає магнітом для бджіл, які запилюють усі навколишні квіти.

Меліса, базилік, коріандр, аніс, чебрець, петрушка — це природні репеленти. Тобто їх можна саджати навіть серед грядок, щоб вони відлякували шкідників. А ще вони запобігають поширенню деяких хвороб! Гірчиця, шпинат, нагідки та чистотіл оздоровлюють ґрунт. Чорнобривці, календула і цикорій між картоплею та цибулею захистять ці культури від нематоди. Також для цього можна закопати пучок житньої соломи поруч з рослинами.
Квасоля допомагає своїм сусідам, збагачуючи ґрунт азотом. А сусідство моркви та цибулі взагалі є прикладом ледь не ідеального симбіозу, бо перша відлякує цибулеву муху, а друга — морквяну. Навіть картопля, яку зазвичай не варто саджати біля інших рослин, гарно почувається поряд з часником та хроном. Причому картоплі не лише буде комфортно, а й корисно, бо часник та хрін непогано захищають від фітофтори.

Цікавий приклад ідеального сусідства — тріо кукурудзи, гарбуза та квасолі. Кукурудза служить опорою для бобів, квасоля живить ґрунт азотом, а широке листя гарбуза не дає “розгулятися” бур’янам та зберігає вологу в ґрунті. У такому сусідстві кожна рослина є корисною для інших, але не жертвує своїм ростом. Це ж стосується помідорів і базиліку. Останній не тільки відлякує деяких шкідників, а ще й покращує смак томатів.
Звісно ж, є приклади й невдалого сусідства. Все ті ж помідори не варто саджати поряд з картоплею, оскільки вони мають спільних шкідників і вразливі до схожих захворювань. Капуста та полуниця конкурують за поживні речовини. Кріп не варто вирощувати на грядках з морквою та проривати, якщо він виріс самостійно, бо ця зелень виділяє речовини, які сповільнюють ріст коренеплодів.