Річ у тому, що у природі мало що є випадковим. І кропива — не виняток.
Під маскою бур’яну — джерело корисного
Кропива дводомна, або звичайна, — не лише бур’ян, а й одна з найцінніших лікарських рослин. Її листя багате на вітаміни A, C, K, залізо, кальцій, кремній, органічні кислоти. У свіжому вигляді воно використовується в народній медицині як засіб для зміцнення кровоносної системи, стимуляції обміну речовин, очищення організму.
Кропив’яний настій покращує стан волосся та шкіри, а в кулінарії її молоде листя додають до супів, салатів, начинки для пирогів. У сільському господарстві кропива використовується для приготування природного добрива — настою, що стимулює ріст овочевих культур і покращує структуру ґрунту.
Не така проста, як здається: шкода й загрози
Втім, попри всю користь, кропива не завжди доречна. Особливо, коли вона починає масово заповнювати грядки. Тоді вона пригнічує розвиток культурних рослин, витісняє інші види, виснажує ґрунт на мікрорівні. Її коренева система агресивна, потужна, здатна швидко поширюватися.
Крім того, для людей із високим згортанням крові або проблемами нирок надмірне споживання засобів на основі кропиви може мати побічні ефекти. А контакт зі шкірою чутливих осіб може викликати сильне подразнення, набряк або навіть алергічну реакцію.
Як стримати навалу

Кропива любить родючі, вологі ґрунти та ділянки з органічними рештками. Для запобігання її появі потрібно:
- регулярно перекопувати землю та прибирати кореневища;
- мульчувати відкриті ділянки, щоб обмежити доступ світла;
- не залишати вологі компостні залишки просто на поверхні;
- скошувати кропиву до цвітіння, не даючи їй насіння.
Ну а якщо кропива вже заполонила територію, її слід викопувати з коренем або використовувати гербіциди, зважаючи на тип ґрунту та наявність культурних рослин.