В розпал сезону кожен городник мріє про швидке дозрівання томатів, щоб вже не купляти в магазині, а їсти своє – смачне та ароматне. Але скільки не бігай на город, перевіряючи томати, від цього вони швидше не дозріють. А от якщо зробити одну нехитру дію – результат не змусить себе довго чекати. Сьогодні говоримо не про добрива і не про мульчування, а про прибирання зайвого листя.
Секрет у тому, щоб потрібно безжально позбутися від нижніх листків, особливо тих, що вже жовтіють або торкаються землі. Ці старі листки вже відслужили своє і тепер лише відбирають сили у рослини. Починати треба знизу, поступово видаляючи все листя до першої квіткової кисті з плодами. Робити це краще по 1-2 листка за раз, щоб томати. не стресували.

Від такої “стрижки” плоди нарешті отримують достатньо сонця. Без зайвого листя помідори прогріваються набагато краще, і червоніють, як за помахом чарівної палички. Також після обрізки покращується циркуляція повітря всередині – а це вже запобігає грибковим хворобам, які люблять вологу і застійне повітря. Ну і варто зазначити, що рослина перестає витрачати енергію на непотрібну зелень і направляє всі поживні речовини прямо до червоненьких.
Не варто боятися, що кущ постраждає від такої обрізки. Основна частина фотосинтезу відбувається у верхніх, молодих і здорових листках. Важливо зосередитись на зоні нижче перших плодових кистей – лише там треба прибирати листя. Верхні ж листки краще не чіпати, вони ще знадобляться рослині.
Ця проста процедура, проведена в липні або на початку серпня, допомагає отримати стиглі, ароматні томати набагато раніше. Головне – не пропустити правильний момент і не пошкодити рослину надмірним видаленням листя. Якщо ж ви все зробили вірно, врожай можна буде збирати набагато швидше за сусідів. Користуйтеся!