Якщо звернути увагу, де добре росте та рясно плодоносить малина в природі, можна помітити, що це відбувається в місцях, де в ґрунті міститься велика кількість органіки. Це може бути листя, компост або мульча в різних формах, які перегнивають і підтримують високу активність ґрунтових мікроорганізмів.
Восени найактуальніше поповнити запаси в ґрунті калію та фосфору, окрім використання сидератів. Трохи більш концентровану дозу цих мікроелементів можна внести іншим, досить органічним і природним методом, не пошкоджуючи довкілля.
Мікроорганізми не потерпають від зіткнення з хімічними речовинами, тому доречним буде використання золи. Зола є зрозумілою для живих організмів речовиною, яка містить велику кількість калію, особливо золи виноградної лози або картопляного бадилля, де його вміст може досягати 40%. Фосфор у золі теж присутній, хоча особливо багато його в кістковому борошні. Воно продається у садових магазинах і є звичним для ґрунтових мікроорганізмів субстратом.
Дозування 200 г золи та 100 г кісткового борошна під одну рослину малини стане дуже потужним підживленням. При регулярному використанні сидератів таке органічне добриво, ймовірно, потрібно буде вносити лише раз на 2-3 роки. Суху золу та борошно необхідно рівномірно розсипати тонким шаром по поверхні ґрунту.
Розпушувати його граблями не обов’язково, адже ці речовини поступово вбиратимуться у ґрунт разом із дощами. Перекопування ґрунту ми не рекомендуємо, щоб не зруйнувати пори, утворені ґрунтовими мешканцями, які сприяють кращому диханню та зростанню коренів. Бажаємо успіхів та рясного врожаю в наступному році!