Однак живцювати й укорінювати герань потрібно правильно.
Для початку слід пам’ятати, що живці потрібно зрізати тільки з верхньої частини стебел, щоб на гілці залишалося не менше шести листків. Зріз необхідно робити дезінфікованим інструментом. Як тільки отримали черешок, його потрібно відразу вкорінювати.
Для цього спочатку підсушуємо живець протягом кількох годин на свіжому повітрі, щоб зріз підсох. Коли він покриється тоненькою плівкою, слід посипати його активованим вугіллям або деревною золою. Важливо також прибрати всі бутони та квіткові стрілки з черешка.
З листя залишаємо тільки верхнє або бічне, а решту видаляємо. Якщо на живці залишився великий листок, можна зрізати його половину, щоб герані вистачило сил на утворення коренів і вона не витрачала ресурси на підтримку зеленої маси.
Для вкорінення потрібен невеликий горщик або склянка. Спочатку на дно викладаємо шар дренажу, а потім насипаємо пухкий та поживний ґрунт до половини ємності. Ґрунт проливаємо окропом для дезінфекції, і після того як він охолоне, висаджуємо живці на глибину не більше двох сантиметрів.
Біля основи живця ґрунт треба злегка утрамбувати, потім підсипати ще й також притиснути. Повністю заповнювати ємність ґрунтом відразу не потрібно — це зробимо, коли герань вкорениться. Тепличні умови для цієї рослини не потрібні, бо при запарюванні квітка швидко загниває.
Забезпечуємо помірний полив під корінь без зволоження листя. Ставимо ємність на освітлене підвіконня під розсіяне світло й чекаємо кілька тижнів. Можна пролити ґрунт фітоспорином, епіном, кореневином або іншими стимуляторами для прискорення процесу. Це допоможе швидше розвинути кореневу систему, зробивши її більш потужною!