Загалом, світ дачників і городників можна поділити на два табори – ті, хто воліє залишати роботи з посадки цибулі та часнику на весну, й ті, хто робить це восени. В озимих культурах немає нічого поганого, але в кожного власні вподобання і комусь смак ярових рослин подобається набагато більше. У такому разі виникає питання, як правильно зберігати плоди цибулі в зимовий період, аби вони не зіпсувались?
Як зберігати цибулю на посадку
Найпопулярніший спосіб – теплий. Цибулю витримують при кімнатній температурі протягом цілої зими. Для цього потрібно обрати темне місце, де температура повітря не перевищує показників +18…24 градуси. Важливо, аби в місці, де лежить цибуля, була якісна вентиляція та низька вологість повітря. Це треба для того, аби цибулини не почали проростати раніше потрібного.
Існує також комбінований спосіб зберігання посадкового матеріалу. Спершу його залишають у теплі, поки не настануть зимові морози. Після цього температуру зберігання поступово знижують, поки вона не досягне -1 градуса. У таких умовах посадковий матеріал витримують усю зиму, а коли настане весна, температуру знову поступово збільшують, поки вона не досягне 25-30 градусів тепла.
А через 5 днів температуру потрібно знизити до 20 градусів та зберігати цибулини в таких умовах до моменту посадки. Є ще й третій спосіб зберігання – холодний. Цибулини потрібно помістити у холодне місце, де температура сягатиме від -1 до +4 градусів. Так ви зможете захистити цибулини від проростання та пересушування. Ідеальне місце для зберігання – холодильник або підвал.