Перший — це цибулевий коктейль. Приготувати напій для рослин з цибулиння дуже просто, але є один важливий нюанс: його не можна довго зберігати, тому необхідно використовувати одразу після приготування.
Беремо 50 грамів цибулевого лушпиння, заливаємо двома літрами теплої води та настоюємо протягом двох годин. Потім відвар проціджуємо і обприскуємо рослину по листю, а також вносимо у ґрунт з інтервалом в один-два тижні.
Другий настій — дріжджовий. Звичайні дріжджі можуть виділяти багато корисних фітогормонів, які стимулюють живлення та ріст рослин. Також підвищується активність мікроорганізмів, виділяється вуглекислий газ, а органічні речовини швидко мінералізуються за участю фосфору та азоту.
Для приготування дріжджового настою необхідно розчинити одну столову ложку цукру та десять грамів дріжджів в одному літрі теплої води. Після змішування інгредієнтів настій має постояти дві години. Потім його розводять чистою водою у пропорції один до п’яти і поливають землю в горщику по краю, буквально по одній чарці на кожну квітку.
Третій настій — цитрусовий. Будь-яка цедра від мандаринів, грейпфрутів чи апельсинів може стати дуже потужним підживленням. Для приготування подрібнюємо цедру, наповнюємо нею третину літрової банки і заливаємо літром гарячої води. Настоюємо добриво протягом доби, після чого виймаємо цедру, доводимо обсяг настою до літра чистою водою і вносимо під квіти.
Цедра містить велику кількість вітамінів, багато калію та магнію, і допомагає всім рослинам яскраво цвісти та залишатися здоровими.
Обов’язково спробуйте використати ці народні методи і побачите, що вони дійсно дуже ефективні.