Осінь – пора збору врожаю і підготовки ґрунту до зими перед майбутнім сезоном. Досвідчені городники вже знають, що робити в осінній період на городі. Важливо вчасно та правильно підготувати землю до насаджень, щоб мати можливість їсти власні овочі і зелень навесні.
Дуже багато переваг в осінньому висадженні коренеплодів, зріють вони раніше, ніж зазвичай, а виростають міцними та здоровими. Тому що в той момент, коли вони зміцнюються ще не є активними шкідники, які зазвичай псують овочі.
Завдяки тому, що ви почнете висадження деяких коренеплодів восени, зможете не тільки насолодитися ними раніше на 2 тижні, в ще й матимете змогу зробити повторне висадження. А це вже подвійний врожай, які не може не радувати.
Із зелені ви можете посадити петрушку, коріандр (кінзу), кріп, салат, шпинат, щавель. Але важливо пам’ятати, що наприклад кріп та петрушка вже сходять при температурі +2°С. Засіювати таку зелень варто вже за умови стійкої мінусової температури.
Із коренеплодів гарною ідеєю буде висадити моркву, буряк, ріпу, хрін, селеру, редис, картоплю.
Морква та буряк взагалі не примхливі у догляді, мають гарну стійкість до низьких температур. Але важливо пам’ятати, що моркву слід висаджувати за температури +2…+4°С, а то буряк краще висадити трішки пізніше, коли стовпчик термометру опуститься до -2…-4°С.
Ріпу, селеру та хрін слід висаджувати за 2 тижні до початку зими, але хрін треба вирощувати з насіння, бо вегетативне розмноження не підходить під зимове висадження.
Картоплю не так часто садять восени, проте і її можна посадити вдало, щоб насолодитись багатим врожаєм. Час висадження картоплі – коли наступають перші морозні ночі, в день ще плюсова температура.
Маючи запас цих овочів, ви точно не залишитесь без смачних страв на столі.