Власна свіжа зелень — це дуже смачно та корисно. Вона ідеальна для салатів, бутербродів, супів та інших страв. Але часто городникам не вдається її виростити на своєму городі. Чому виникає така проблема? Все через неправильну підготовку.
Перший етап — вибір якісного насіння. Можете купити декілька варіантів, щоб пізніше серед них обрати найкращий. Після цього насіння потрібно замочити на добу у теплій воді. Завдяки цьому зелень проросте швидше. В чому причина? В ефірних оліях, які містяться на насінні. Завдяки замочуванню вони змиваються, а насіння “пробуджується”. Для кращого результату воду можна змінювати кілька разів. Далі настає черга посадки.
Але перед цим потрібно підготувати ґрунт. За тиждень до посіву необхідно удобрити землю. Для цього підійде перегній та деревний попіл. Вони збагатять грядку всім, що треба кропу і петрушці для ефективного зростання. Також грядку треба перекопати. Зелені подобаються легкі, пухкі ґрунти. А ще вони мають добре утримувати вологу.
А ще отримати більше петрушки та кропу допоможе їхнє проріджування. Чому, якщо треба, щоб зелені навпаки було більше? Річ у тому, що надто багато кропу і петрушки на грядці не дозволять кущикам отримувати достатньо поживних речовин. В результаті вони всі будуть маленькими та слабкими. Проріджувати посіви можна, коли вони досягнуть 3-5 см у висоту. Залишати між кущиками потрібно близько 5-7 см.
Полив також є важливим складником. Земля, на який росте зелень, має бути вологою, але допускати перезволоження не можна, інакше корені петрушка та кропу будуть загнивати. З бур’янами, які теж люблять воду та можуть “заглушати” ріст зелені, допоможе впоратися мульчування. А ще мульча допоможе довше утримувати вологу.